Hlavní navigace

Úroky z prodlení

  • (neregistrovaný) 195.39.93.---

    11. 5. 2009 6:45

    Přečetla jsem si příspěvky ohledně úroku z prodlení a prosím o kontrolu a pár dotazů.

    Úrok z prodlení musí být sjednán smluvně, jinak se řídí obch. z. 369 odst.1. To je mi jasné.

    Úrok budu fakturovat bez DPH, a vypočítávám z celé dlužné částky tedy včetně DPH. To je mi taky jasné.

    Úrok z prodlení je daňově účinný až uhrazením?

    Ale v případě, že mám na faktuře uvedeno, že v případě neuhrazení bude účtován úrok z prodlení ve výši 0,05 % z dlužné částky za každý den prodlení - vypočítám úrok s 0,05 %. Je mi jasné, že se nejedná o smluvní ujednání, ale tak to vystavím a v případě, že se odběratel neohradí proti tomuto výpočtu a fakturu za úroky z prodlení zaplatí a nebude se domáhat ničeho soudně, tak je to OK.

    V případě,že by mi takto vystavenou fakturu vrátil, OK má na to právo a já vypočítám úroky dle obch. zákoníku §369 odst. 1 - viz. nařízení vlády č. 163/2005 pokud byla pohledávka splatná po 28.4.2005. A takto vypočítané úroky mi už nesmí odmítnout.


    Chápu to správně???

    Děkuji

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).