Hlavní navigace

Uplatňování DPH + pronájem nemovitosti

  • (neregistrovaný) 85.132.169.---

    12. 6. 2009 8:43

    Dobrý den, mám trochu širší dotaz k (ne)povinnosti registrace plátce DPH. Mám ve spoluvlastnictví s kolegou dům s bytovými i nebytovými prostory (mezi nájemníky jsou plátci DPH) - dle §9. Vedeme zatím pouze účetní evidenci kdy si na konci roku dělíme příjmy a náklady podle vlastnického podílu. DPFO pak odevzdáváme každý sám za sebe a dosud jsme podle kriterií zákona o DPH byli osvobozeni od platby DPH. Od 1.1.2009 ale došlo ke změně zákona o DPH a v něm, podle mého daň.poradce, i v rozsahu osvobozených od uplatňování DPH. Současně se mi letos asi "podaří" díky změně definice obratu těsně překročit hranici 1mil (samozřejmě platbami bez DPH). K dotazům:
    1. má můj poradce pravdu, když tvrdí, že u pronájmu nemovitostí bylo od ledna 2009 zrušeno osvobození pronajímatelů nemovitostí od registrace plátce DPH (nepronajímáme ani nahodile ani doplňkově)?
    2. pokud na svém podílu té samé nemovitosti překročím hranici obratu dřív než kolega (mám majoritní podíl) vzniká i kolegovi povinnost registrace plátce DPH, přestože hranice obratu nedosáhne?
    3. Je spoluvlastnictví onou „obdobnou smlouvou smlouvy o sdružení“ (viz §94 odst.2a nebo 2c) i spoluvlastnický podíl zapsaný v KN nebo písemná „dohoda o reálném rozdělení práv“? Vzniká tím i kolegovi povinnost registrace plátce DPH přestože limitu obratu nedosáhne?

    Předem díky za odpověď

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).