Hlavní navigace

Číslování dokladů

• (neregistrovaný) 84.42.227.---

17. 8. 2009 0:17

Prosím o radu:
    Jsem FO, vedu DE (excel), nyní jsem se stal plátcem DPH a nevím, jak si poradit s číslováním dokladů :-(
    Dva roky jsem jako neplátce doklady nečísloval. Faktury, které jsem vystavoval mají samozřejmě svoji číselnou řadu od VF0001, přijatých dokladů jsem měl málo - každý měsíc jen 3 faktury přijaté, paragony PHM + podací lístky z pošty. Paragony PHM jsem seřadil podle data a scvakl sešívačkou (v DE jsou rozepsané zvlášť), totéž z podacími lístky (které jsem sečetl a celkovou částku k poslednímu dni v měsíci napsal do DE). Všechny tyto doklady jsem společně s výpisem z účtu vložil do obálky s nadpisem měsíce a roku a vložil do šanonu.
    Nyní jsem se ale stal plátcem DPH a vím, že musím začít číslovat doklady. Nevím ale, jestli mám číslovat jen doklady, ze kterých budu muset odvádět nebo naopak nárokovat si DPH (těmto říkáte "daňové"???), nebo je třeba číslovat např. i přijaté faktury od neplátce DPH?
    Bylo by lepší, kdybych zpětně od začátku roku všechny doklady očísloval (není jich moc) a nyní pokračoval, nebo mám začít až ode dne, kdy jsem se stal plátce DPH?
    Vedu si knihu vydaných faktur, kde číslo dokladu je VF0001, VF 0002 atd. můžu tak pokračovat, nebo musím začít číslovat vydané faktury ještě např. V1 ?
    Mám před sebou nově koupenou knihu přijatých faktur - tam mám zapisovat všechny přijaté faktury od plátců i neplátců? Asi ano,že? Na každou došlou fakturu mám napsat číslo např. P1, P2... Když budu ale číslovat i paragony PHM, které do knihy přijatých faktur psát nebudu (jen do DE a Evidence DPH), nepůjdou v této knize čísla přijatých dokladů (faktur) za sebou - nevadí?

Ještě jedna věc mi vrtá hlavou - vydané faktury čísluji popořadě od jedničky už od začátku podnikání - je někde v zákoně napsáno, že každý rok 1.1. musím začít novou číselnou řadou? Rád bych pokračoval v zaběhlém systému, je to pro mě i Fú přehledné, ale nevím :-(

Předem děkuji za ochotu, poradit mi.

• Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).