Objednejte si zdarma náš týdenní newsletter. Aktuální články a důležité informace tak budete mít vždy po ruce ve svém mailu.
Sociálka znovu opravuje JMHZ, tentokrát snad už odstranila „vážné nedostatky“
Přiznání i přehledy OSVČ musíte podat elektronicky, nově se to týká i „zdravotka“
Senátní výbor podpořil snížení záloh OSVČ, mohlo by k němu dojít od června
DPP podle zákona o zemědělství a uplatnění slevy na pojistném
Zaměstnavatelé mají poslední šanci dohlásit údaje, jinak hrozí zamítnutí hlášení
Senioři přicházejí o miliony kvůli falešným daním. Policie varuje před novým trikem
22. 9. 2009 18:01
Dobrý den,
prosím o informaci, jaký je rozdíl, když osoba s hrubou mzdou 50 tis. (40 tis. fix + 10 tis. pohyblivá složka) přejde ze zaměstnaneckého poměru na práci na ŽL jako OSVČ se stejnou měs. fakturací -> 50 tis.
Vychází mi, že bych měla měs. platit sociální poj. 2960 Kč, zdravotní poj. 1350 Kč a daň by měsíčně vycházela na 930 Kč (při použití paušálu 60%). Čili čistá odměna 44760 Kč oproti čisté mzdě 36520.
Nevím ale, jestli při placení těchto záloh na soc. a zdrav. pojištění mám vůči státu stejné "nároky", jako když bych byla zaměstnaná - při nemoci, mateřské, odchodu do důchodu (je mi 30), nástupu na pracák apod... ?
Pokud bych byla v těchto případech v horší pozici, je vhodné platit na socku a zdrávku víc, nebo se nějak komerčně připojistit?
Zároveň přechodem na OSVČ přicházím o benefity a "záruky" zaměstnavatele (dovolená navíc, odstupné při reorganizaci...), jde mi ale hlavně o uvedené vztahy k úřadům.