Hlavní navigace

Pohledávka za dlužníkem

• (neregistrovaný) 92.62.224.---

17. 1. 2010 20:19

Dobrý den, prosím o radu: zpracovávám daň. ev. pro drobného podnikatele - OSVČ. Z r. 2008 se mu táhne pohledávka ve výši 300,- Kč (která vznikla zřejmě nedbalostí při úhradě odběratele) o které ví, že ji již nedostane zaplacenu. Protože jde o malou částku, nehodlá ji nijak vymáhat - ale jak ji mám zlikvidovat účetně - "papírově"? Podotýkám, že ač je plátce DPH, tato faktura byla bez DPH, neboť šlo o plnění na Slovensko, neplatil tedy ani DPH z oné uskutečněné služby.

S tím souvisí další dotaz: má rovněž pohledávku z 5/2009 ve výši 8000,- bez DPH, z vystavené faktury již pochopitelně odvedl DPH, ale
    dlužník ji odmítá uhradit. "Můj" podnikatel ji proto hodlá odprodat firmě, zabývající se odkupem pohledávek. Prodá-li ji například za 5000,- Kč (neboť plnou výši mu nikdo nedá), zdaní daní z příjmů tuto částku - ale co s oněmi 3000,- Kč, o které dostane méně - jak je účetně odepíši? V zákoně o rezervách jsem se dočetla pouze o podnikatelích, kteří vedou účetnictví, nikoli daňovou evidenci...Ale evidenci pohledávek vedou všichni podnikající...
    Děkuji předem za odpověď, Majka.

• Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).