... předem omluva za trošku rozsáhlejší "zadání"...... Naše sro má od ledna 2009 pronajatou celou budovu. V září 2009 původní majitel budovu daroval dceři s tím, že ustanovení původní Nájemní smlouvy je stejné i v nové NS s novou majitelkou. Na budově jsme provedli TZ (řádově ve výši 500tis.Kč). V původní i nové NS je ustanovení, že opravy či TZ bude tzv. odbydleno (zde zjednodušeně napsáno). Budova byla po úpravách zkolaudovaná v 08/2009, tj. ještě za doby pronájmu u prvního majitele. DOTAZY: 1) Jak se vypořádá náklad na TZ u původního pronajímatele, aby něco dostal do svých nákladů také on ? 2) Můžeme dále odpisovat TZ, když v budově zůstáváme a námi vynaložené náklady na TZ u této konkrétní budovy tak slouží k zajištění našich příjmů i nadále ? 3) Vznikne nové majitelce "nepeněžní příjem", který by mohla pokrýt také odpisem TZ ?
... je to tak zamotané a já se stejně obávám, že jedna, druhá nebo třetí strana bude v tomto případu daňově znevýhodněná.
12. 2. 2010 20:52
... předem omluva za trošku rozsáhlejší "zadání"......
Naše sro má od ledna 2009 pronajatou celou budovu.
V září 2009 původní majitel budovu daroval dceři s tím, že ustanovení původní Nájemní smlouvy je stejné i v nové NS s novou majitelkou.
Na budově jsme provedli TZ (řádově ve výši 500tis.Kč). V původní i nové NS je ustanovení, že opravy či TZ bude tzv. odbydleno (zde zjednodušeně napsáno).
Budova byla po úpravách zkolaudovaná v 08/2009, tj. ještě za doby pronájmu u prvního majitele.
DOTAZY:
1) Jak se vypořádá náklad na TZ u původního pronajímatele, aby něco dostal do svých nákladů také on ?
2) Můžeme dále odpisovat TZ, když v budově zůstáváme a námi vynaložené náklady na TZ u této konkrétní budovy tak slouží k zajištění našich příjmů i nadále ?
3) Vznikne nové majitelce "nepeněžní příjem", který by mohla pokrýt také odpisem TZ ?
... je to tak zamotané a já se stejně obávám, že jedna, druhá nebo třetí strana bude v tomto případu daňově znevýhodněná.