Hlavní navigace

max. vyměř. základ - souběh zaměstnání

 • (neregistrovaný) 158.196.175.---

  24. 2. 2010 13:09

  Dobrý den, potřebovala bych poradit, jak postupovat při vyplnění přiznání k DPFO. Známý je zaměstnán u několika zaměstnavatelů (dokonce tří), každý nich za něj odvádí z platu pojistné na soc. a zdrav. pojištění. Pokud tyto tři příjmy sečtu, dotyčný vydělal u těchto zaměstnavatelů částku, která přesahuje max. vyměřovací základ pro platbu pojistného. Vzhledem k tomu, že zaměstnavatelé o sobě navzájem nevěděli, bylo mu pojistné sraženo z veškerých příjmů (nikde samostatně nepřekročil vyměřovcí základ). Dále je také OSVČ (vedlejší činnost - publikace článků apod.).
  Měla bych 2 otázky:
  1. Jakým způsobem počítat daň z příjmů, uvést do řádku pro pojistné zaměstnavatele plnou hodnotu zaplaceného pojistného, což v podstatě potom navyšuje daňovou povinnost poplatníka, nebo do toho řádku napsat pojistné odpovídají maximálnímu vyměřovacímu základu, přestože bylo odvedeno vyšší pojistné? A v případě, že za něj bylo odvedeno vyšší pojistné, má prostě smůlu a musí platit vyšší daň, než kdyby měl jednoho zaměstnavatele?)
  2. Jakým způsobem se vypořádat s přehledy na VZP a OSSZ v souvislosti s výkonem SVČ? Je mi jasné, že dotyčný má nárok na vrácení části pojistného, které za něj bylo odvedeno jako za zaměstnance, a to formou žádosti, ale co potom s přehledem, který podává jako OSVČ? Nebo ten přehled může zároveň nahradit žádost o vrácení příslušných přeplatků?

  Moc děkuji a jsem vděčná za každou radu.

 • Žádné názory

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).