Hlavní navigace

Leasing-jak zaúčtuji celé DPH najednou

• (neregistrovaný) 86.49.115.---

7. 6. 2011 21:32

Zatím jsem účtoval pouze úvěry, kde šlo uplatnit celé DPH najednou z přijaté faktury. Nyní se zřejmě karta obrací opět ve prospěch leasingu a vidím první leasing, kde mám daňový doklad k leasingové smlouvě na 3,0 mil Kč (2,5 mil základ daně + 0,5 mil DPH). Dále mám Rozpis plateb splátek (nedaňový doklad) na 54 měsíců. Součet jednotlivých splátek za těchto 54 měsíců dává sumu 3 mil Kč (splátky jsou tedy číselně vyjádřeny součtem základu daně + DPH). Nevím jak zaúčtovat daňový doklad (jak jednorázově uplatnit DPH ve výši 0,5 mil). Mate mne také skutečnost, že splátky zaúčtuji 381/325 v celkové výši 3,0 mil, ale logika mi říká, že DAL účtu 381 se musí snížit o 0,5 mil tak, aby na 518 vstoupila částka nižší o 0,5 mil - celkem v součtu 2,5 mil (do časově rozlišených nákladů musí vstoupit částka bez DPH). Jak ? Interním dokladem na základě daňového dokladu k leasingové smlouvě ? A zavést si časové rozlišení DPH a každý rok snížit účet 518 o poměrnou část jednorázově uplatněného DPH? Prosím o názor a radu jak by mělo celé účtování vypadat, za což předem děkuji.

• Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).