Hlavní navigace

Nákup nového vozidla do podnikání

• (neregistrovaný) 213.192.12.---

24. 6. 2011 20:18

Zdravím,

Prosím o radu:

potřebuji vyměnit starý automobil za nový (pravděpodobně na leasing se starým vozidlem "protiúčtem"). Nově mám obnovenou živnost (grafické/kreslířské práce), ale nejsem plátcem DPH - odvádím DPH v březnu.

Nově jsem zaregistrován k silniční dani (první splátka v 07/2011).

S vozidlem najezdím cca 4-5tis km/měs - 99% služebně

1) Prosím o radu, jak situaci s novým vozidlem vyřešit, jestli si mám vést knihu jízd (jednou za rok vynásobit počet km x tabulková hodnota) a to v březnu přiznat do daňového přiznání, případně zda si mohu vozidlo odepisovat do daňového přiznání bez nároku na knihu jízd, nebo zda lze oba způsoby nějak zkombinovat.

2) Lze dopředu odhadnout, jáká bude výše odpisů? (cena stávajícího vozidla cca 60tis, cena nového vozidla cca 500 tis, záloha max 150tis + staré vozidlo)

3) Také by mě zajímalo, zda si mohu do nákladů odepisovat i třeba garáž na toto vozidlo, či nutné opravy (nebo i vozidla 2), a jak se toto provádí.

4) Neplánují se od příštího roku nějaké změny k lepšímu/k horšímu - nemám třeba počkat s nákupem až na leden?

Se zdaněným ziskem to u nebude nijak závratné, kreslím obrázky zejména soukromým klientům. V zákoně nejsem příliš zběhlý, hlavně když se pravidla často mění...

Velmi Vám děkuji za odpověď
    Pepa

• Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).