Hlavní navigace

Stravné danit nedanit?

 • (neregistrovaný) 93.99.44.---

  11. 8. 2011 10:18

  Zaměstnavatel poskytuje svým zaměstnancům stravování v jídelně, kterou pronajímá soukromníkovi. Cena obědu 50 Kč, zaměstnanec si kupuje oběd za 25 Kč a soukromník pak doúčtuje fakturou Zaměstnavateli 25 Kč za každý vydaný oběd zaměstnanci. Je vystavena směrnice závodního stravování kde je tento postup popsán plus je zde uvedeno za jakých podmínek má zaměstnanec nárok na oběd dotovaný zaměstnavatelem.

  Nastala, ale situaci kdy sezóně pracující důchodci mají také nárok na dotovaný oběd, ale jinak chodí do jídelny k soukromníkovi na oběd celoročně. Soukromník těžko může vědět kdy je zrovna důchodce v práci a kdy ne. Proto je ve směrnici zaneseno, že si tito pracovníci budou kupovat obědy za plnou cenu a až po prokázání docházky vedoucím zaměstnancem a předložení skutečně odebraných obědů soukromníkem se mu částka za vybrané obědy dá do výplaty.

  Např. důchodce odebral 20 obědů á 50,-Kč v klasické pracovní dny dle výkazu soukromníka (celkem zaplatil za obědy 1000,-Kč), dle docházky od vedoucího byl v práci 3 dny 8 hodin. Měl tudíž tyto dny podle směrnice o závodním stravování nárok na oběd za 25,- Kč (měl zaplatit za obědy 17x50 + 3x25 = 925,-Kč). Do mzdy se tedy provede doplatek 75,-Kč.

  A já se ptám jestli tento doplatek zaměstnanci podlého dani z příjmu? Myslím si, že ne, ale kdesi jsem se dočetla, že od daně jsou osvobozeny hodnoty stravování poskytovaného jako NEPENĚŽNÍ plnění .... a teď nevím jestli činíme dobře, že se to ve výplatě nezdaňuje.

  • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).