Hlavní navigace

Výpověď daná zaměstnancem

  • (neregistrovaný) 88.81.65.---

    14. 11. 2011 9:24

    >>Dobrý den
    >>Dne 1.9.2010 se mi stal pracovní úraz ,do práce jsem
    >>nastoupil 13.9.2011 a u závodního lekaře mi byl
    >>vyhotoven posudek o tom ,že nemůžu vykonávat
    >>dosavadní
    >>zaměstnání.Dne 14.9.2011 mi byla nařízena dovolená do
    >>konce měsíce září.A po té opět nařízená dovolená do
    >>konce
    >>měsíce října .Chci se zeptat můžu dát výpověď dle §
    >>56
    >>Zákoník práce ???
    >dle § 56 není výpověď, nýbrž Okamžité zrušení
    >pracovního poměru zaměstnancem:
    >"Zaměstnanec může pracovní poměr okamžitě zrušit jen,
    >jestliže,
    >a) podle lékařského posudku vydaného zařízením závodní
    >preventivní péče nebo rozhodnutí příslušného správního
    >úřadu, který lékařský posudek přezkoumává, nemůže dále
    >konat práci bez vážného ohrožení svého zdraví a
    >zaměstnavatel mu neumožnil v době 15 dnů ode dne předložení
    >tohoto posudku výkon jiné pro něho vhodné práce"
    >
    >Není mi jasné, co děláte v listopadu (po vyčerpání
    >dovolené), resp. zda vás zaměstnavatel přeřadil na jinou
    >práci (i když si napřed vyčerpáte dovolenou).
    > NA TOTO JSEM ODPOVÍDAL 13.11 A JE TO PRO TOHO KDO MI PSAL POSLEDNÍ PŘÍSPĚVEK "ATREUS"
    >tu dovolenou mi nařídil zaměstnavatel bez předchozího >upozornění,1. jsem nastoupil na místo na které mne převedl.ale >po prvním dni jsem musel vyhledat lékaře,protože se můj >zdravotní stav zhoršil zaměstnavatel i když měl zdravotní >posudek převedl mne na místo kde se mi zdravotní stav zhoršil >.takže jsem na nemocenské.Teď mne zajímá jestli můžu dát >výpověď podle §56 Zák.pr.jestli to můžu použít protože >zaměstnavatel mne převedl na jinou práci ne v 15 dnech jak >to je uvedeno v § 56.abych nepřišel o 12 měsíční odstupné

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).