Hlavní navigace

INFO - kapesné krácení

  • (neregistrovaný) 193.165.167.---

    14. 3. 2012 10:56

    Zaměstnavatel ve státní a příspěvkové sféře při poskytování kapesného omezen je, a to ustanovením § 180 zákoníku práce, podle kterého může zaměstnanci při zahraniční pracovní cestě poskytnout kapesné do výše 40 % zahraničního stravného stanoveného podle § 170 odst. 3 a § 179 zákoníku práce.
    Dikce § 180 zákoníku práce nedoznala k 1. 1. 2012 žádné změny, z čehož někteří odborníci vyvozují, že se kapesné i nadále vypočítává stejně jako dosud, tj. ze zahraničního stravného bez vlivu bezplatně poskytnutého jídla, tj. bez jeho krácení (snížení) za bezplatně poskytnuté jídlo charakteru snídaně, oběda nebo večeře. Toto stanovisko podporuje i Ministerstvo práce a sociálních věcí.
    Na druhé straně však někteří specialisté s tímto výkladem nesouhlasí. Proč? Protože v ustanovení § 180 zákoníku práce je uvedeno, že zaměstnavatel může zaměstnanci poskytnout kapesné do výše 40 % zahraničního stravného poskytnutého zaměstnanci podle § 170 odst. 3 a § 179. To znamená zjištěného s použitím celého § 179 zákoníku práce, tj. od 1. 1. 2012 včetně povinného snížení za bezplatně poskytnuté jídlo, ne před jeho snížením, jak tomu bylo do 31. 12. 2011. Zcela jiná situace by byla v případě, že by v § 180 bylo uvedeno, že § 179 odst. 3 a 4 se přitom nepoužije. To tam však uvedeno není.
    Zaměstnavatelé si tak do té doby, než bude chyba v zákoně napravena a výklad jednoznačný, mohou vybrat ze dvou stanovisek.
    http://www.pamservis.cz/1/1/kapesne-kracene-ci-nekracene-cid281761/?wa=WWW12E3%20MU&uid=CT00195156&e=40944&odkud=ENMUP

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).