Družstvo je společenství neuzavřeného počtu osob, které je založeno za účelem vzájemné podpory svých členů nebo třetích osob, případně za účelem podnikání. Družstvo má nejméně 3 členy a firma obsahuje označení “družstvo”. Firmabytového družstva obsahuje označení „bytové družstvo“. Firmasociálního družstva obsahuje označení „sociální družstvo“. Firmadružstevní záložny musí obsahovat označení „spořitelní a úvěrní družstvo“, „družstevní záložna“, „spořitelní družstvo“ nebo „úvěrní družstvo“.
Minimální výše základního kapitálu u družstva není zákonem stanovena, avšak výše vkladu je pro všechny členy družstva stejná. Určí-li tak stanovy, může se člen podílet na základním kapitálu jedním nebo více dalšími členskými vklady. Výše dalších členských vkladů může být pro jednotlivé členy různá. Vkladová povinnost v rozsahu rozdílu mezi základním členským vkladem a vstupním vkladem musí být splněna ve lhůtě určené ve stanovách, která nesmí být delší než 3 roky. Za trvání členství nelze základní členský vklad nebo jeho část vracet; to neplatí, jestliže došlo ke snížení základního členského vkladu. Členský vklad může být peněžitý i nepeněžitý. Nepeněžitý vklad ocení znalec ze seznamu znalců vedeného podle jiného právního předpisu určený dohodou družstva a vkladatele, nebo pokud družstvo dosud nevzniklo, dohodou zakladatelů. Nepeněžitý vklad schválí před jeho vložením členská schůze nebo ustavující schůze. Určí-li tak stanovy, může být nepeněžitým vkladem také provedení, nebo provádění práce nebo poskytnutí nebo poskytování služby členem.
Za nedodržení svých závazků odpovídá družstvo celým majetkem. Určí-li tak stanovy, může členská schůze uložit členům povinnost přispět na úhradu ztráty družstva (dále jen „uhrazovací povinnost“). Uhrazovací povinnost se ve stanovách pro jednotlivé členy určí ve stejné výši a nesmí být vyšší, než kolik představuje trojnásobek základního členského vkladu. Pro všechny členy představenstva a kontrolní komise nebo pro některé z nich může být uhrazovací povinnost určena až do výše desetinásobku základního členského vkladu, pokud byla tato možnost upravena ve stanovách ke dni vzniku jejich členství v představenstvu nebo v kontrolní komisi.
Menší družstva do 50 členů se představenstvo také i kontrolní komise zřizovat nemusí. Statutární orgánje předseda družstva a pravomoc kontrolní komise má vůči statutárnímu orgánu družstva každý člen družstva.
Členem orgánu družstva může být jen člen družstva, každý člen družstva má při hlasování v orgánu družstva 1 hlas. Funkční období nesmí být delší než 5 let. Funkční období členů voleného orgánu končí všem jeho členům stejně; to platí i pro delegáty.
Právo zúčastnit se členské schůze mají členové družstva, likvidátor a osoby, o nichž tak stanoví jiný právní předpis. Člen se zúčastňuje členské schůze osobně nebo v zastoupení. Plná moc pro zastupování na členské schůzi musí být písemná a musí z ní vyplývat, zda byla udělena pro zastoupení na jedné nebo na více členských schůzích. Nikdo nesmí být na jednání členské schůze zmocněncem více než jedné třetiny všech členů družstva, jinak platí, že nemá pro jednání na členské schůzi udělenu žádnou plnou moc.
Družstevní podíl představuje práva a povinnosti člena plynoucí z členství v družstvu, každý člen může mít pouze 1 družstevní podíl. Družstvo nemůže nabýt vlastní družstevní podíl, ledaže se jedná o přeměnu podle jiného právního předpisu. Stanovy mohou vyloučit, aby byl družstevní podíl ve spoluvlastnictví. Převod družstevního podílu je možný jen na osobu, která se podle ustanovení tohoto zákona nebo stanov může stát členem družstva.
K založení družstva již nyní stačí pouze 3 členové, přitom nezáleží zda-li jsou fyzické osoby či právnické osoby. Při zakládání družstva je nutné stanovit stanovy, které jsou platné po celou dobu své existence.
Ustavující schůze družstva vedle přijetí stanov zvolí členy orgánů družstva a schválí způsob splnění základního členského vkladu, popřípadě i vstupního vkladu. Návrh stanov vypracuje svolavatel, jímž je fyzická osoba písemně k tomu pověřená zájemci o založení družstva. Svolavatel svolá zájemce o založení družstva vhodným způsobem k ustavující schůzi.
Družstvo vytváří základní kapitál pomocí vkladů členů družstva (každý člen se podílí na základním kapitálu družstva základním členským vkladem). Minimální výše základního kapitálu není v zákoně stanovena. Každý člen družstva se může podílet jedním, nebo i více vklady. Výše vkladů můžou být pro jednotlivé členy různé. Členské vklady mohou být peněžité i nepeněžité. Nepeněžitý vklad ocení znalec ze seznamu znalců vedeného podle jiného právního předpisu určený dohodou družstva a vkladatele, nebo pokud družstvo dosud nevzniklo, dohodou zakladatelů.
Základními právy člena jsou v souladu se zákonem a stanovami právo zejména:
Členství v družstvu vzniká jen při splnění všech podmínek:
Přihláška uchazeče o členství i rozhodnutí družstva o přijetí musí mít písemnou formu a vždy obsahují firmu družstva, jméno a bydliště nebo sídlo uchazeče o členství a vymezení jeho družstevního podílu. O přijetí do družstva rozhoduje představenstvo nebo jiný orgán družstva určený stanovami, s výjimkou kontrolní komise. Členství v družstvu vzniká na dobu neurčitou.
Dohoda o zániku členství a oznámení o vystoupení člena z družstva musí mít písemnou formu.