Hlavní navigace

Růžové prohlášení

• (neregistrovaný) 78.45.110.---

16. 11. 2012 22:57

Dobrý den, jsem studentka VŠ a v roce 2012 jsem pracovala u jednoho zaměstnavatele na DPČ, kde jsem i podepsala růžové prohlášení. Nic se mi tedy nedanilo. Od prosince stejného roku začnu pracovat u jiného zaměstnavatele na DPP. U starého zaměstnavatele zůstanu, na prosinec už však růžové prohlášení podepisovat nebudu (budu tedy odvádět daň). Mohu růžové prohlášení podepsat u nového zaměstnavatele? (V nové práci budu mít více hodin a i větší hodinovou mzdu.) Bude to tedy znamenat, že budu mít ve stejném roce podepsané růžové prohlášení u dvou zaměstnavatelů, nikoli však současně. Dále by mě zajímalo, zda je šance na vrácení soc.zdrav.
    Děkuji za odpověď.

• Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.

• 18. 11. 2012 21:24

RenataH (neregistrovaný) 94.138.124.---

Re: Růžové prohlášení
      Podepsání prohlášení se sociálním a zdravotním pojištění nesouvisí, to souvisí s daněmi. Dosud vám byla uplatňována zálohová daň se slevou na poplatníka, v prosinci, pokud vaše stará DPČ bude nižší než 5000 Kč, bude zdaněna srážkovou daní (nezapomeňte tam ale ve mzdové účtárně zrušit na prohlášení od prosince svůj podpis), která je konečná a nevrátí se vám. Pokud bude odměna vyšší než 5000 Kč, bude zdaněna zálohovou daní (i když nebude podepsáno prohlášení), kterou vám zaměstnavatel strhne. Pak budete povinna od 31.3. podat daňové přiznání a zaplacenou daň dostanete zpět.
      Co se týče sociálního a zdravotního, to vám nevrátí, vaše DPČ zřejmě splňovala podmínky pro odvod SP a ZP, a proto vám bylo stženo.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).