Hlavní navigace

Jak byste řešili výpověď, ZL atd.?

• (neregistrovaný) 89.102.220.---

20. 11. 2012 16:02

Prosím, moc by mi pomohl názor účetních na situaci, do které jsem se dostala, nejsem si v ní ani trochu jistá.

Jsem zaměstnaná (na HPP) ve firmě - s.r.o., která je už měsíc zamčená, nechodí se do práce. Účetní dala výpověď v létě, takže od srpna nemáme zpracované mzdy (výpatní pásky atd.). Firma krachuje, soud rozhodl o provedení exekuce prodejem podniku. Je tu ještě malá šance, že se firma prodá (a nový majitel dluhy splatí), ale nejspíš ne a zkrachuje.

Já jsem si našla práci novou, příští týden nastupuju. A potřebovala bych poradit s následujícím.

1) S výpovědí - firma má jediného jednatele, který je ale nemocný a nemůže mi ukončení PP dohodou podepsat, ačkoli souhlasí (fyzicky nemůže, má nemocné ruce). Jak mám tedy výpověď zařídit? Ústní dohoda bez podpisu, to nejde.

Šlo by to tak, že bych podala výpověď já a datovala ji 2 měsíce zpátky tak, aby PP skončil k 30.11.? A nějaký jiný zaměstnanec firmy by mi podepsal, že ji (např. 28.9.) převzal? Samozřejmě by bylo vše se souhlasem jednatele, jde mi o to, aby to bylo formálně správně a nebylo to nějak napadnutelné.

2) Vím, že od zaměstnavatele nedostanu zápočtový list - nemáme účetní. Bude s tím nějaký problém? Jak na to bude koukat budoucí zaměstnavatel?

3) Co když nebude účetnictví zpracované ani do konce března? jak to budu dělat s daňovým přiznáním, když do té doby nedostanu potvrzení o příjmech? A nebudu mít ani výplatní pásky, prostě nic? Jak se toto řeší?

Prosím prosím, napište mi svoje názory, jsem v tom absolutně ztracená.

• 20. 11. 2012 16:38

Kara (neregistrovaný) 95.82.152.---

Re: Jak byste řešili výpověď, ZL atd.?
      >Já jsem si našla práci novou, příští týden nastupuju.
      >A potřebovala bych poradit s následujícím.
      >
      >1) S výpovědí - firma má jediného jednatele, který je
      >ale nemocný a nemůže mi ukončení PP dohodou podepsat,
      >ačkoli souhlasí (fyzicky nemůže, má nemocné ruce). Jak
      >mám tedy výpověď zařídit? Ústní dohoda bez podpisu, to
      >nejde.

Fakt má tak nemocné obě ruce, že dohodu nemůže podepsat? Pokud by byla dohoda z důvodu nadbytečnosti nebo pokud zaměstnavatel rozhodl o zrušení, pak z důvodu rušení. Kvůli nároku na odstupné, které třeba v budoucnu dostanete vyplacené buď od ÚP nebo od konkurzního správce.
      >
      >Šlo by to tak, že bych podala výpověď já a datovala ji
      >2 měsíce zpátky tak, aby PP skončil k 30.11.? A nějaký
      >jiný zaměstnanec firmy by mi podepsal, že ji (např.
      >28.9.) převzal? Samozřejmě by bylo vše se souhlasem
      >jednatele, jde mi o to, aby to bylo formálně správně a
      >nebylo to nějak napadnutelné.

Tak... je to možné.
      >
      >2) Vím, že od zaměstnavatele nedostanu zápočtový list
      >- nemáme účetní. Bude s tím nějaký problém? Jak na to
      >bude koukat budoucí zaměstnavatel?
      >
      >3) Co když nebude účetnictví zpracované ani do konce
      >března? jak to budu dělat s daňovým přiznáním, když do
      >té doby nedostanu potvrzení o příjmech? A nebudu mít
      >ani výplatní pásky, prostě nic? Jak se toto řeší?

Není daný návrh na insolvenci? Pokud ano, bude určený insolvenční správce, který přebírá "vedení" všeho, tzn. i účetnictví. Pokud ne, tak ještě s nějaký jiným zaměstnancem, kterému dluží, podejte na obchodním soudě návrh a hned běžte na ÚP požádat o výplatu dlužných mezd (předpokládám, že Vám dluží, ale nevím, čím je doložíte, když nemáte výpl. pásky). ÚP Vám doplatí vše nebo část (je tam limit).
      Zápočťák byste měla mít, pokud ho nezískáte, vysvětlete novému zaměstnavateli, jak se věci mají.

• 20. 11. 2012 17:26

Ztracená (neregistrovaný) 89.102.220.---

Děkuju za reakci, jednatel je velmi vážně nemocný, je v nemocnici, ležák... Vlastně si i připadám špatně, že otravuju s nějakou "nedůležitou" výpovědí, když má takové zdravotní problémy.

Mzdy mám doplacené za dobu, co firma fungovala, za ten měsíc, co nefunguje, nemám nic, ale zase jsem byla celý ten měsíc doma (vím, že ze zákona je to překážka na straně zaměstnavatele a mzdu bych přesto měla dostat) a novou práci mám, takže příjem bude.

Firma zatím v insolvenci není, nikdo zřejmě zatím nepodal návrh. Náš největší věřitel stále doufá, že by se firma prodala, protože rozprodáním podniku nezíská nic, vybavení firmy nemá prakticky žádnou hodnotu. Ono je to vlastně tak, že se podat insolvenční návrh nikomu nevyplatí, protože pak by nedostal nikdo nic (nepočítám zaměstnance, kteří by snad dostali něco od ÚP).

Vím, že bych mohla podat návrh na insolvenci a žádat mzdu u ÚP, ale nechce se mi do toho. Jednak kvůli té nemoci jednatele, taky vím, že je i osobně velmi zadlužený, dobře jsem spolu vycházeli, prostě mi to přijde nějak neetické. Navíc papírově složité, plus kdy bych to obíhala, když nastupuju do nové práce...

Taky jsem si říkala, že bych mohla ten poměr prostě nechat běžet a čekat, až dojde na zánik firmy. Jediný problém by byl, kdyby firmu přeci jenom někdo koupil a chtěl by, abych začala pracovat podle smlouvy. I když je vysoce nepravděpodobné, že tak předluženou firmu někdo koupí, pořád tu ta možnost je.

Navíc by to asi vypadalo špatně u nového zaměstnavatele, že nechávám ten poměr běžet, určitě bude očekávat, že mám bývalé zaměstnání vyřešené.

Ach jo, to jsou problémy... Jsem moc ráda, že mi někdo odpověděl a že se aspoň můžu někomu svěřit, když už nic jiného. :)

• 20. 11. 2012 19:41

Katka2 (neregistrovaný) 89.24.105.---

>Prosím, moc by mi pomohl názor účetních na situaci, do
      >které jsem se dostala, nejsem si v ní ani trochu
      >jistá.
      >
      >Jsem zaměstnaná (na HPP) ve firmě - s.r.o., která je
      >už měsíc zamčená, nechodí se do práce. Účetní dala
      >výpověď v létě, takže od srpna nemáme zpracované mzdy
      >(výpatní pásky atd.). Firma krachuje, soud rozhodl o
      >provedení exekuce prodejem podniku. Je tu ještě malá šance,
      >že se firma prodá (a nový majitel dluhy splatí), ale
      >nejspíš ne a zkrachuje.
      >
      >Já jsem si našla práci novou, příští týden nastupuju.
      >A potřebovala bych poradit s následujícím.
      >
      >1) S výpovědí - firma má jediného jednatele, který je
      >ale nemocný a nemůže mi ukončení PP dohodou podepsat,
      >ačkoli souhlasí (fyzicky nemůže, má nemocné ruce). Jak
      >mám tedy výpověď zařídit? Ústní dohoda bez podpisu, to
      >nejde.
      Jedině dotáhnout notáře do nemocnice a uzavřít dohodu. Nebo by mohl jednatel takhle dát někomu plnou moc, aby to s vámi "dotáhl".
      >
      >Šlo by to tak, že bych podala výpověď já a datovala ji
      >2 měsíce zpátky tak, aby PP skončil k 30.11.? A nějaký
      >jiný zaměstnanec firmy by mi podepsal, že ji (např.
      >28.9.) převzal? Samozřejmě by bylo vše se souhlasem
      >jednatele, jde mi o to, aby to bylo formálně správně a
      >nebylo to nějak napadnutelné.
      A ten nějaký jiný zaměstnanec je (byl) zmocněn přebírat poštu? Nějak se mi to nelíbí.
      >
      >2) Vím, že od zaměstnavatele nedostanu zápočtový list
      >- nemáme účetní. Bude s tím nějaký problém? Jak na to
      >bude koukat budoucí zaměstnavatel?
      Když budoucímu vysvětlíte situaci, měl by to pochopit. Dneska se dějou věci, že už se jeden ani nediví.
      >
      >3) Co když nebude účetnictví zpracované ani do konce
      >března? jak to budu dělat s daňovým přiznáním, když do
      >té doby nedostanu potvrzení o příjmech? A nebudu mít
      >ani výplatní pásky, prostě nic? Jak se toto řeší?
      Proč byste musela podávat DP ?
      >
      >Prosím prosím, napište mi svoje názory, jsem v tom
      >absolutně ztracená.

• 20. 11. 2012 20:13

>>Šlo by to tak, že bych podala výpověď já a datovala
      >>ji
      >>2 měsíce zpátky tak, aby PP skončil k 30.11.? A
      >>nějaký
      >>jiný zaměstnanec firmy by mi podepsal, že ji (např.
      >>28.9.) převzal? Samozřejmě by bylo vše se souhlasem
      >>jednatele, jde mi o to, aby to bylo formálně správně
      >>a
      >>nebylo to nějak napadnutelné.
      >A ten nějaký jiný zaměstnanec je (byl) zmocněn
      >přebírat poštu? Nějak se mi to nelíbí.

Tohle právě nevím, jestli vůbec jde. Kdo je vůbec zmocněn přebírat poštu? Když vezmu poštu jako Českou poštu, tak tu u nás přebírali všichni zaměstnanci, prostě kdo byl zrovna po ruce (malá firma), je to špatně?
      Když přinesu vytisknutou výpověď sama osobně do firmy, tak ji musí také podepsat jednatel? Nestačí, když např. recepční podepíše, že ji převzala?

>Proč byste musela podávat DP ?

No, někdo ho podat musí? A nemůžu přeci žádat o roční zúčtování nového zaměstnavatele, když mu nebudu schopná dodat podklady. Nebo je to jinak a myslím si to špatně?

• 20. 11. 2012 20:47

Myslíte si dobře, že nový z-tel vám bez podkladů neudělá. Ale nejste povinna žádat RZD. Jestli jste neměla kromě těchto z-telů jiné příjmy, nemáte povinnost dávat DP.

• 20. 11. 2012 21:15

Já bych ho ráda podala, protože tam (pokud správně počítám) budu mít nějaký přeplatek na dani a každá koruna dobrá. Ale na to mám ještě 4 měsíce, třeba se to do té doby vyřeší.

• 20. 11. 2012 21:31

xJ (neregistrovaný) 213.192.55.---

možná že by v tomto případě stačily na DP výplatní pásky, domluvila byste se FÚ

• 20. 11. 2012 21:52

Ty já nemám (respektive do léta ano, pak už ne), v létě nám odešla účetní a od té doby není nic.

• 21. 11. 2012 8:55

xy5

to jste potom už nedostávala žádnou mzdu? Pokud tomu tak je, můžete okamžitě zrušit PP dle § 56b
      každopádně nevyhazujte žádné výpl. pásky, protože nejenže se Vám budou hodit k DP, u RZD stačit rozhodně nebudou, ale možná i pro ELDP (kdo bude psát a odesílat ELDP?)
      být Vámi, si příští rok tak někdy v II. nebo III. Q napíšu na ČSSZ o informativní list důchod. pojištění, abyste viděla, co máte nebo nemáte započtené do důchodu (vč. výdělků) - abyste mohla co nejdříve konat a dávat do pořádku, dokud je ještě firma funkční
      až se zlikviduje, tak budou veliké problémy nějaká lejstra sehnat
      více o IOLDP najdete na www.cssz.cz, sekce důchodové poj.

• 21. 11. 2012 14:00

Mzdu jsem dostávala (baj voko podle mezd minulých). Jen poslední cca měsíc, co firma nefunguje (a co jsem tímpádem byla doma), jsem nedostala nic.

Já jsem žila v přesvědčení, že účetnictví se musí před zrušením firmy dodělat? Nebo jde firma zrušit i bez toho? To mi ani neříkejte, že by to mohlo skončit tak, že by ty mzdy (a různé doklady jako ZL atd.) nikdy nikdo nedodělal. Vážně je to možné?

• 21. 11. 2012 14:16

xy5

jak jste mohla "baj voko" stejně jako minulé měsíce dostávat mzdu, když nebyla vyúčtovaná, to jste ji také mohla mít vyplacenou blbě (jiný průměr na dovolenou, jiné prémie apod.)
      někdo by měl firmu zlikvidovat, ale jakým způsobem to budou dodělávat, to je otázka - samozřejmě, jsou zákony, ale když vidím tu džungli, která tady panuje, tak nevím, nevím...
      hlavně, abyste Vy měla vše v pořádku - hlavně potvrz. o zam.!!!!, výpl. pásky, abyste si zkontrolovala, že jste měla vše správně vyplacené, ELDP!!!!, potvrz. o zdanit. příjmech!!!!

• 21. 11. 2012 14:34

>>Mzdu jsem dostávala (baj voko podle mezd minulých).
      >>Jen poslední cca měsíc, co firma nefunguje (a co jsem
      >>tímpádem byla doma), jsem nedostala nic.
      >>
      >>Já jsem žila v přesvědčení, že účetnictví se musí
      >>před
      >>zrušením firmy dodělat? Nebo jde firma zrušit i bez
      >>toho? To mi ani neříkejte, že by to mohlo skončit
      >>tak,
      >>že by ty mzdy (a různé doklady jako ZL atd.) nikdy
      >>nikdo nedodělal. Vážně je to možné?
      >
      >jak jste mohla "baj voko" stejně jako minulé měsíce
      >dostávat mzdu, když nebyla vyúčtovaná, to jste ji také
      >mohla mít vyplacenou blbě (jiný průměr na dovolenou,
      >jiné prémie apod.)
      No to už se tak ve firmách "před potopením" stává. Majitel sáhne do šrajtofle a "něco" lidem dá, aby nebyli bez peněz. A nějaké vyúčtování a zaúčtování je to poslední, co ho trápí. Účetní už zdrhla a zamci jsou rádi, že mají peníze, a že nemají doklady začnou řešit až když je pozdě.
      >někdo by měl firmu zlikvidovat, ale jakým způsobem to
      >budou dodělávat, to je otázka - samozřejmě, jsou
      >zákony, ale když vidím tu džungli, která tady panuje, tak
      >nevím, nevím...
      >hlavně, abyste Vy měla vše v pořádku - hlavně potvrz.
      >o zam.!!!!, výpl. pásky, abyste si zkontrolovala, že
      >jste měla vše správně vyplacené, ELDP!!!!, potvrz. o
      >zdanit. příjmech!!!!

• 21. 11. 2012 14:44

Určitě jsem tu mzdu nedostala správně a až někdo jednou dodělá účetnictví, tak mu to určitě vyjde o nějakou tu částku jinak, to samozřejmě vím.

Já jsem se popravdě rozhodla ty peníze prostě neřešit, spíš mi jde o všechny ty doklady.

Asi si budu muset s někým, kdo tomu rozumí, promluvit o tom, jakým způsobem se bude ta firma rušit a jak takový proces probíhá. Pravděpodobně půjde do insolvence? Nebo likvidace? O tomhle se musím přiznat, že nevím vůbec vůbec nic.

Nevíte náhodou, co vlastně znamená v praxi toto (firma to má v obchod. rejstříku): Soudní exekutor vydal exekuční příkaz, kterým rozhodl o provedení exekuce prodejem podniku povinného. Správce podniku: JUDr ...
      Jak by to probíhalo, kdyby se onen správce rozhodl, že už nebude čekat, jestli se firma prodá (ono je to očividně beznadějné), ale že konečně "přistoupí k činu"?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).