Hlavní navigace

Zvláštní příjemce důchodu a exekutor

 • (neregistrovaný) 90.178.252.---

  23. 11. 2012 12:10

  Dobrý den, jako dcera řeším jeden obrovský problém s matkou. Jelikož matka nadělala dluhy, kde hrozí exekuce, poradili mi na úřadu, abych si zažádala o ustanovení zvláštního příjemce dávky důchodového pojištění mé matky, kdy příjemcem této dávky budu já. Že exekutoři ji můžou obstavit účet, kde ji zatím dávka chodí a tím ji ochráníme před úplnou ztrátou financí v případě exekuce. Já mám však takové obavy, že tím akorát exekutor zjistí, že jsem její dcera a příjde se domáhat exekuce díky tomuto ustanovení ke mně. Matka u mě nebydlí, má trvalé bydliště jinde. Dávky bych sice přebírala, ale všechny peníze bych předávala matce. Můžete mi, prosím, někdo poradit, zda má exekutor v takovém případě nárok vymáhat něco na mně? Na úřadě tvrdí, že ne, ale případy z televize svědčí úplně o něčem jiném. Děkuji za odpověď.

 • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.

  • 23. 11. 2012 12:49

   ... (neregistrovaný) 193.86.121.---

   Re: Zvláštní příjemce důchodu a exekutor
   Informace o jménech a adresách rodinných příslušníků se exekutor dozví z evidence obyvatel. Exekutor může přikázat třetím osobám, kterým chodí dlužníkovy peníze (od ČSSZ se dozví příjemce a od banky historii vašeho bankúčtu), aby mu je vydali a příp. bonzovat na berňák, že třetí osoby mají příjem podléhající dani z příjmů.
   Pravdu má úřad i televize - přímo na váš účet exekutor nesáhne, ale když peníze nevydáte, sama časem budete čelit exekuci. Přečtěte si § 312 a násl. OSŘ:
   http://business.center.cz/business/pravo/zakony/osr/cast6h3.aspx

  • 23. 11. 2012 13:18

   ..... (neregistrovaný) 85.70.15.---

   Re: Zvláštní příjemce důchodu a exekutor
   Důchod zasílat složenkou nebo hotově,
   udělat osobní bankrot - pokud to jde

   myslím si, že pokud bude exekuce na důchod musí ČSSZ ponechat životní minimum

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).