Hlavní navigace

Zdravotní prohlídky na DPP/DPČ ?

 • (neregistrovaný) 178.255.168.---

  29. 11. 2012 9:55

  Zdravím,

  tak to vypadá, že zdravotní prohlídky budou povinné jen pro "rizikové práce", ale můj dotaz spočívá v tom, co je vlastně riziková práce a co se může dít, pokud "brigádník" prohlídku mít nebude? (Kdo to bude kontrolovat, atp.)

  Věnuji se produkci kulturních a spol. akcí. provádíme tedy přípravy placu, stěhování materiálu a asistenci při stavbě pódií. Jedná se o rizikovou práci?

  Děkuji.

 • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.

  • 29. 11. 2012 10:51

   longstarr1

   Re: Zdravotní prohlídky na DPP/DPČ ?
   Mrkněte zde
   http://www.szu.cz/tema/pracovni-prostredi/kategorizace-praci

  • 29. 11. 2012 10:58

   Zdeněk H (neregistrovaný) 77.104.252.---

   Re: Zdravotní prohlídky na DPP/DPČ ?
   Dobrý den,
   k Vaší otázce, co je riziková práce. Již dnes a delší dobu zpětně platí, že každý zaměstnavatel si musí prostřednictví tzv. ordborně způsobilé osoby v prevenci rizik (pokud má počet lidí jen do 25, může si to udělat sám, ale musí mít požadovanou kvalifikaci) identifikovat co možná všechna nebezpečí, která se jeho zaměstnanců týkají a dále musí vyhodnotit míru toho nebezpečí, tedy tzv. riziko. Není stanoven jednoznačný model, jak na to, ale musí být jasné, že se jedná třeba o práci málo nebezpečnou a nebo naopak velmi nebezpečnou, kdy to riziko je tak vysoké, že se ona práce nesmí provádět, nebo se musí výrazně omezit ochrannými prostředky. A tímto se právě zjistí, že je třeba u tohoto zaměstnance provádět častější zdravotní prohlídky atd. je zde tedy vlastně taková vazba na kategorizaci prací.
   To, zda má osoba na DPP nebo DPČ zdravotní prohlídku kontroluje místě příslušný Oblastní inspektorát práce (OIP) nebo místně příslušný Hygienická stanice. Zde je pak od OIP možnost výše pokuty až do 2 milionů.
   K tomu, jakou práci provádíte, se nemohu vyjadřovat jednoznačně, ale dle mých zkušeností se jedná o tzv. Akceptovatelné riziko nebo Mírné riziko. Ale zda bude třeba posílat takto pracující osoby na zdravotní prohlídky, to již bude jen v kompetenci zaměstnavatele. On by si to měl sám určit. Problém je v tom, že když si řeknete NE a stane se vážný úraz, který může mít vazbu na zdravotní stav vašeho pracovníka (např. je to epileptik), půjde odpovědnost za Vámi, že jste nezjistilskrze lékaře tuto nemoc a nechal ho pracovat např. ve výšce. Uf. Zdeněk

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).