Hlavní navigace

Krácení nároku na odp, prosím Vladimíra

  • (neregistrovaný) 77.236.203.---

    29. 11. 2012 13:02

    Dobrý den,
    již jsem na toto téma jednou psal a dobral jsem se k části výsledku. Jedná se o následující - mám e-shop, obchoduji s vojenským zbožím. Před 2 roky jsem výjimečně nakoupil investiční zlato na sklad (osvobozeno od DPH). Nyní ho chci prodat. Dobral jsem se ke správnému řešení, že prodej bude osvobzen od DPH dle §92 odst. 3 bez nároku na odpočet a bude patřit na ř. 50 přiznání k DPH. Nyní mám ale následující problém:

    1) názor daňového poradce a mého správce daně na FÚ v Pardubicích: vzhledem k tomu, že se jedná o stejnou činnost jako ta hlavní (tedy nákup a prodej), tak musím krátit daň na vstupu ze všech přijatých plnění, které souvisejí s touto činností.

    2) názor paní z kontrolního oddělení FÚ: Prodejem inv. zlata nevznikne krácení DPH na vstupu u nákladů souvisejících s běžným prodejem. Krátil bych pouze plnění, která přímo souvisí s nákupem investičního zlata.

    A teď mám problém, komu mám věřit. A to hlavně z důvodu, že obě protichůdná stanoviska jsem dostal na FÚ. Poradí prosím někdo?

  • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.

    • 29. 11. 2012 13:52

      Vladík (neregistrovaný) 77.236.201.---

      Re: Krácení nároku na odp, prosím Vladim
      Vstupy si musíte rozdělit na 3 části :
      1- 100% se vážou k osvobozenému plnění , není nárok na odpočet (§75)
      2- částečně se vážou k osvobozenému a částečně ke zdaňovanému plnění , počítám koeficient dle §76 a tímto krátím tato plnění nebo také ta, kde nemohu určit k jaké činnosti se vztahují
      3- 100 % se vážou ke zdaňovanému plnění, mám plný nárok na odpočet
      takže si myslím, že odpověď 2 je správně

    • 29. 11. 2012 16:29

      Michalec (neregistrovaný) 77.236.203.---

      Re: Krácení nároku na odp, prosím Vladim
      Takže jestli jsem to správně pochopil, tak musím pomocí vypočteného koeficientu krátit např. i výdaje na nákup zboží do shopu, dopravu tohoto zboží, nájem skladu atd. i když tyto položky nemají nic společného s nákupem a prodejem toho zlata?

      Děkuji.

    • 30. 11. 2012 10:37

      Lenka F. (neregistrovaný) 90.180.49.---

      Re: Krácení nároku na odp, prosím Vladim
      Rozhodně bych nekrátila nákup zboží, které prodáváte s DPH na výstupu a náklady související pouze s nákupem a prodejem zboží. Koeficientem se krátí ty položky, u kterých nemůžete doložit, že se týkají pouze plnění podléhajícímu DPH na výstupu (ve Vašem případě to je zboží v e-shopu). Bývají to především režijní náklady - telefony, kancelářské potřeby, náklady na provoz sídla firmy (ale už ne skladu, zlato jste v něm asi neuskladňoval). Také provoz webových stránek e-shopu se asi týká jen jeho provozu a ne investičního zlata. Hlavně všechno v dokladech přesně specifikovat, nám např. FÚ přeřadil do koeficientu stavební opravy v areálu, protože z faktury nebylo zřejmé, že se týkají konkrétní části budovy (skladu).

    • 30. 11. 2012 11:09

      Michalec (neregistrovaný) 77.236.203.---

      Re: Krácení nároku na odp, prosím Vladim
      Bezva, děkuji za odpověď. Ve skladu samozřejmě zlato není ;-) To je v safeboxu. Tam také předpokládám, že když safebox používám jen na to zlato, tak tam je nárok na odpočet dph nulový...
      Každopádně, příští rok budu precizně rozdělovat náklady na plný a krácený nárok. Letos to dělat zpětně by byla docela pakárna, takže udělám osvobozené plnění jen tak, aby mi koeficient nespadl pod 95%...

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).