Hlavní navigace

Živnost + dohoda o provedení práce

  • (neregistrovaný) 46.13.177.---

    3. 12. 2012 17:14

    vykonávám v rámci své živnosti činnost, ale chci ještě tuto stejnou činnost dělat na dohodu o provedení práce pro jednoho zaměstnavatele, mohu to dohromady? neexistuje v tomto nějaké omezení? jedná se o stejnou činnost. děkuji

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 3. 12. 2012 19:18

      zemík (neregistrovaný) 90.177.246.---

      Re: živnost + dohoda o provedení práce
      Ano, lze kombinovat obě činnosti, zaměstnavatel ale nesmí být podnikající fyzická osoba.

    • 3. 12. 2012 20:06

      zemík (neregistrovaný) 90.177.246.---

      Re: živnost + dohoda o provedení práce
      Prostě nelze.

      Pojmem švarcsystém se v českém právním prostředí běžně rozumí situace, kdy podnikatel „zaměstnává“ jiného podnikatele. Subjekt se tedy namísto zaměstnání zaměstnance v pracovněprávním vztahu (na základě pracovní smlouvy) snaží uzavřít obchodněprávní (či v praxi méně častěji rovněž občanskoprávní) smlouvu (smlouvu mandátní, smlouvu o spolupráci apod.).
      Formálně by tedy mělo jít o vztah dvou samostatných nezávislých podnikatelů, avšak fakticky jde o vztah zaměstnanecký, kdy jeden subjekt je na druhém závislý a je mu podřízen.

      Dále si to přeberte sami.

      Pracovně právní vztah lze pouze uzavřít s právnickou osobou + kombinace OSVČ.

    • 3. 12. 2012 20:16

      Líba (neregistrovaný) 88.103.26.---

      Re: živnost + dohoda o provedení práce
      Nemám chuť něco přebírat. Na stejnou činnost mít s jedním zaměstnavatelem (lhostejno zda PO nebo FO) současně obchodní vztah (fakturace) a pracovněprávní vztah (DPP) nelze, ale nevidím důvod, proč by někdo nemohl pracovat na DPP pro FO, i když pro někoho jiného tutéž činnost vykonává jako OSVČ.

    • 3. 12. 2012 20:21

      xJ (neregistrovaný) 213.192.55.---

      Re: živnost + dohoda o provedení práce
      Líbo, já jsem to tedy přebrala a došla jsem k závěru, že mě nesmí zaměstnat jenom manžel, pokud by to byla fyz. osoba (OSVČ) a pro zemíka píšu odkaz na zákoník práce :
      § 7
      (1) Zaměstnavatelem se pro účely tohoto zákona rozumí právnická nebo fyzická osoba, která zaměstnává fyzickou osobu v pracovněprávním vztahu.

    • 3. 12. 2012 21:07

      Kara (neregistrovaný) 80.90.128.---

      Re: živnost + dohoda o provedení práce
      Mám dojem, že Zemík přehlédl, že by mělo jít o pracovněprávní vztah (DPP). V pracovněprávním vztahu (tzn. na pracovní poměr, DPČ nebo DPP) nesmí zaměstnat manžel OSVČ svoji manželku nebo manželka manžela. Jinak může zaměstnat kdokoli kohokoli. Takže jestli je pán např. OSVČ truhlář, pak klidně navíc může uzavřít pracovněprávní vztah (např. DPP) jako truhlář u právnické osoby i u fyzické osoby, jen to nesmí být jeho manželka.

    • 4. 12. 2012 10:14

      pája

      Re: živnost + dohoda o provedení práce
      >>>>>>nesmí být podnikající fyzická osoba.
      >>>>>
      >>>>>Proč ne?
      >>>>
      >>>>Prostě nelze.

      kam na ty blbosti chodíte, když už něco čtete, tak to pročtěte pořádne a do konce.
      >>>>

      >>>>nezávislých podnikatelů, avšak fakticky jde o vztah
      >>>>zaměstnanecký, kdy jeden subjekt je na druhém závislý
      >>>>a je
      >>>>mu podřízen.
      >>>>
      >>>>Dále si to přeberte sami.
      >>>>
      >>>>Pracovně právní vztah lze pouze uzavřít s právnickou
      >>>>osobou + kombinace OSVČ.
      >>>
      >>>
      >>>Nemám chuť něco přebírat. Na stejnou činnost mít s
      >>>jedním zaměstnavatelem (lhostejno zda PO nebo FO)
      >>>současně obchodní vztah (fakturace) a pracovněprávní
      >>>vztah
      >>>(DPP) nelze, ale nevidím důvod, proč by někdo nemohl
      >>>pracovat na DPP pro FO, i když pro někoho jiného
      >>>tutéž
      >>>činnost vykonává jako OSVČ.
      >>
      >>Líbo, já jsem to tedy přebrala a došla jsem k závěru,
      >>že mě nesmí zaměstnat jenom manžel, pokud by to byla
      >>fyz. osoba (OSVČ) a pro zemíka píšu odkaz na zákoník
      >>práce :
      >>§ 7
      >>(1) Zaměstnavatelem se pro účely tohoto zákona rozumí
      >>právnická nebo fyzická osoba, která zaměstnává
      >>fyzickou osobu v pracovněprávním vztahu.
      >
      >Mám dojem, že Zemík přehlédl, že by mělo jít o
      >pracovněprávní vztah (DPP). V pracovněprávním vztahu (tzn. na
      >pracovní poměr, DPČ nebo DPP) nesmí zaměstnat manžel
      >OSVČ svoji manželku nebo manželka manžela. Jinak může
      >zaměstnat kdokoli kohokoli. Takže jestli je pán např.
      >OSVČ truhlář, pak klidně navíc může uzavřít
      >pracovněprávní vztah (např. DPP) jako truhlář u právnické osoby i
      >u fyzické osoby, jen to nesmí být jeho manželka.

    • 4. 12. 2012 16:25

      abcd (neregistrovaný) 46.13.177.---

      Re: živnost + dohoda o provedení práce
      takže prosím vás upřesním, jsem živnostník činnost provozuji na své provozovně na jednom místě, a na jiném místě bych tu stejnou činnost provozoval pro jinou fyzickou osobu, která podniká ve stejném oboru,dělá stejnou činnost, ale mělo by to být na DoPP.
      tak jestli to lze.
      jinak děkuji všem za reakce.

    • 4. 12. 2012 16:55

      pája

      Re: živnost + dohoda o provedení práce
      tomu nic nebrání

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).