Hlavní navigace

Proplacení dovolené - invalidní důchod

  • (neregistrovaný) 88.100.203.---

    4. 12. 2012 12:31

    Dobrý den,
    mám dotaz ohledně proplácení dovolené. Zaměstnankyně měla 16.12.2011 pracovní úraz, marodila nepřetržitě až do 6.11.2012. Od 7.11.2012 jí byl přiznán inv. důchod. Z roku 2011 má k proplacení 7 dní dovolené, ale jak tomu bude za rok 2012? Neodpracovala nic, takže nárok na dovolenou za rok 2012 je 16,5 dne, ale krácení proběhne za prvních 100 dní o 1/12 a pak za každých dalších 21 dní o 1/12? Pochopila jsme to správně? Moc děkuji za názory, nerada bych ji ošidila.

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 4. 12. 2012 12:53

      jasná (neregistrovaný) 81.30.251.---

      Re: proplacení dovolené - invalidní důch
      Za dobu nemoci z důvodu pracovního úrazu se dovolená nekrátí.

    • 4. 12. 2012 12:56

      Kara (neregistrovaný) 95.82.152.---

      Re: proplacení dovolené - invalidní důch
      Její pracovní poměr toho 6.11. 2012 skončil? Pokud ano, tak zbytek z 2011 proplatíte. Za rok 2012 krátit nebudete, proplatíte jí 10/12 (za leden až říjen), protože nemoc u pracovního úrazu je doba odpracovaná.
      Kdyby šlo o normální nemoc, pak by jí nárok za 2012 nevznikl vůbec.

    • 4. 12. 2012 13:18

      Jana** (neregistrovaný) 88.100.203.---

      Re: proplacení dovolené - invalidní důch
      Děkuji Vám za odpověď, tak to jsem, přiznám se, vůbec nevěděla!! Můžu poprosit o § ve kterém to najdu? A je nějaký rozdíl v tom, kdo způsobil ten pracovní úraz? (zaměstnankyně byla sražena na přechodu pro chodce vozidlem - přecházela z jedné firemní budovy do druhé, viníkem je řidič automobilu). Vedení se nelíbí, že musí proplácet celý nárok na dovolenou a firma na tom tak bude škodná.

      Děkuji.

    • 4. 12. 2012 13:26

      markov (neregistrovaný) 82.114.209.---

      Re: proplacení dovolené - invalidní důch
      To, že se nekrátí pro nemoc z titulu PÚ je v § 216 odst. 2 ZP - jsou to slova: "doba pracovní neschopnosti vzniklé v důsledku pracovního úrazu nebo nemoci z povolání vzniklého při plnění pracovních úkolů nebo v přímé souvislosti s ním, se pro účely dovolené posuzuje jako výkon práce."

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).