Hlavní navigace

Zrušení ŽP

 • (neregistrovaný) 213.226.232.---

  17. 12. 2012 13:30

  Dobrý den, potřebovala bych poradit jak mám postupovat: zam-ec zrušil letos živ. poj. a založil novou. Veškeré finance ta původní pojišťovna poslala dotyčnému na jeho účet a on si je zase odeslal na stávající pojistku. Na tu původní uplatňoval cca 4 roky odpočty. Jeho fin. poradce co mu zakládal novou ŽP mu řekl, že nic nemusí zpětně dodanit (což si myslím, že je pěkná blbost). RZ mu letos určitě dělat nebudu, ale chtěla bych poradit, zda po něm můžu v r. 2013 chtít nějaké potvrzení, že to dodanil........
  Díky moc za odpovědi

 • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.

  • 17. 12. 2012 13:35

   RenataH (neregistrovaný) 94.138.124.---

   Re: Zrušení ŽP
   Finanční poradce je blb a připravil ho o peníze. Vy tomu rozumíte lépe než on. RZD mu udělat nesmíte, potvrzení po něm žádné chtít nemůžete. Podat DP a dodanit je jeho zákonná povinnost, ale do té vám nic není.

  • 17. 12. 2012 13:48

   nováček 84 (neregistrovaný) 213.226.232.---

   Re: Zrušení ŽP
   Díky za odpověď, právě že zam - ec si tady pořád mele svou, že nic dodanit nemusí a nebude, tak jsem si pro něho ještě teda přichystala čestné prohlášení, že tu pojistku zrušil a jakou celkovou částku si uplatnil za ty roky a z toho důvodu si bude podávat DP.

  • 17. 12. 2012 13:57

   RenataH (neregistrovaný) 94.138.124.---

   Re: Zrušení ŽP
   Zákon říká, že musí bý převedena kapitálová hodnota přímo na účet nové ŽP. Vzhedem k tomu, že pojišťovny nevyplácí při zrušení kapitálovou hodnotu, ale odbytné, ze zákona je povinnost dodanit. Pokud je odbytné převedeno přímo na novou ŽP, stanoviska FÚ jsou ta, že není třeba dodaňovat. Tady ale nebylo převedeno přímo na novou ŽP, takže povinnost dodanit vznikla. Pokud vám nevěří, ať se dotáže na FÚ.
   §15 odst.6 ZDP
   Při nedodržení těchto podmínek z důvodu zániku pojištění nebo dodatečné změny doby trvání pojištění nárok na uplatnění odpočtu nezdanitelné části základu daně zaniká a příjmem podle § 10 ve zdaňovacím období, ve kterém k této skutečnosti došlo, jsou částky, o které byl poplatníkovi v příslušných letech z důvodu zaplaceného pojistného základ daně snížen, s výjimkou pojistných smluv, u nichž nebude vyplaceno pojistné plnění nebo odbytné a zároveň rezerva nebo kapitálová hodnota pojištění bude převedena na novou smlouvu soukromého životního pojištění splňující podmínky pro uplatnění nezdanitelné části základu daně.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).