Hlavní navigace

Vyloučené doby

• (neregistrovaný) 85.71.72.---

20. 12. 2012 10:27

prosím je tu někdo kdo by mi poradil, dnes mi přišel výměr důchodu, a všimla jsem si, že mi v letech 2006 a 2007 nezapsali do výměru nemoc, každý rok téměř půl roku,protože částka kterou mi spočítali je menší než ta, co si vypočítám když si všechno zadám do jejich důchodové kalkulačky, nevím,jestli je to pro mě výhodnjěší takto a nebo se mám ozvat a chtít aby mi započítali vyloučené doby v onou letech.Asi se tím sníží VZ ale to snad by měla udělat ta kalkulačka na jejich stránkách také automaticky. Rozumí tomu někdo:? Vyloučené doby uplatnit či ne?Byla jsem OSVČ,podle toho vypadá i můj vypočítaný důchod. Děkuji H.

• Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 20. 12. 2012 15:53

JiřinaH. (neregistrovaný) 85.119.90.---

Re: vyloučené doby
      Vyloučené doby se odečtou jen tehdy, pokud byste byla nemocensky pojištěna jako OSVČ.POkud jste byla jen nemocná a neměla ND , tak se tato doba jako VD pro výpočet důchodu nevykazuje. Druhá možnost je, že jste pojištěná byla, ND jste pobírala, ale ve stejné době jste mohla mít současně příjmy (např. ze zaměstnání), pak se k VD také nepřihlíží.
      Popřemýšlejte a zvažte, zda se v daném limitu odvoláte ( k přepočtu důchodu) nebo ne. Bude-li tedy důvod pro odečtení VD ( tzn. nebyly současně příjmy, nebo pokud byly ND z pojištění OSVČ), nedojde ke snížení VZ, ale naopak, ke zvýšení průměru.
      Pozor však na to, požádáte-li o přepočet ( vyloučení VD z důvodu souběhu příjmu , aby Vám zas nechyběly potřebné dny pojištění.
      Rozhodnout se musíte sama.

• 20. 12. 2012 18:48

Hj... (neregistrovaný) 85.71.72.---

Byla jsem nemocensky ppojištěna, brala jsem nemocenskou, hlavní OSVČ, žádné jiné zaměstnání.

• 21. 12. 2012 14:43

JiřinaH. (neregistrovaný) 85.119.90.---

Pak by měli mít v evidenci,že jste pobírala ND a patří to do VD.
      Nejlepší bude utíkat s tím na sociálku, kde Vám to zkontrolují a poradí, jak a do kdy podat žádost o přepočítání. Jak to propásnete, už to nepůjde.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).