Hlavní navigace

vrácení nemocenské?

  • (neregistrovaný) 90.176.96.---

    27. 12. 2012 17:59

    Syn utrpěl na diskotéce při vyhazování výtržníka úraz a měl pracovní neschopnost. Po jejím vystavení měl uveden důvod neschopnosti úraz a musel vyplnit dotazník na OSSZ. S tím, kdo mu úraz způsobil sepsal dohodu o tom, že se vyrovnají aby ho nedával na policii a proto do toho dotazníku uvedl, že si úraz způsobil sám. Nyní mu viník peníze nechce dát, že je zatím nemá. Pokud by ho syn nyní na policii nahlásil a v rámci šetření by se zjistilo, že syn uvedl nepravdivé údaje musel by dávky vrátit, popř. hrozil by mu nějaký postih kromě penále? Jedná se o víc než 5.000,-- KČ. Máte s tímto někdo zkušenost , popř. není účastníkem diskuse někdo z OSSZ? Syn by nahlášením na policii nic z dohody neporušil. Děkuji za reakce.

  • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.

    • 27. 12. 2012 19:27

      RenataH (neregistrovaný) 94.138.124.---

      Re: vrácení nemocenské?
      Podle mého by nemocenské dávky vrátit nemusel, ale v případě, že by nahlásil na policii,že si úraz nezpůsobil sám, ale že mu ho způsobil někdo jiný, řešil by toto soud a OSSZ by se měla na soudě přihlásit a požadovat po tom, kdo úraz způsobil, náhradu za vyplacenou nemocenskou.

    • 27. 12. 2012 19:33

      inzinyrka (neregistrovaný) 46.33.112.---

      Re: vrácení nemocenské?
      Nešlo by o to, jestli musí dávku vrátit, a vůbec už o žádné penále, ale při vyznačení úrazu na neschopence se zkoumá, jestli nenáleží jen 50% dávky, pokud by jeho úraz splňoval podmínky § 31 zákona č. 187/2006 Sb., o nemocenském pojištění:
      Výše nemocenského za kalendářní den činí 50 % výše nemocenského stanoveného podle § 29 nebo 30, jestliže si pojištěnec přivodil dočasnou pracovní neschopnost
      a) zaviněnou účastí ve rvačce; rvačkou se zde rozumí vzájemné napadení či fyzický střet dvou nebo více osob, nejde-li o sebeobranu nebo pomoc napadenému, pokud se nejedná o případ uvedený v písmenu c),
      b) jako bezprostřední následek své opilosti nebo zneužití omamných prostředků nebo psychotropních látek, nebo
      c) při spáchání úmyslného trestného činu nebo úmyslně zaviněného přestupku.
      Takže by policie musela potvrdit, že nešlo o zaviněnou účast ve rvačce, a lékař by musel potvrdit, že nebyl vliv alkoholu.

    • 27. 12. 2012 22:13

      doh (neregistrovaný) 90.176.96.---

      Re: vrácení nemocenské?
      Děkuji za reakce - syn žádný alkohol neměl-dělal pořadatele, nevím jak by se to ale dokazovalo - v nemoc. na prvotním ošetření se tím nikdo nezabýval - a víte jak je to dneska se svědectvím kamarádů - mám obavy, že si nikdo nic nebude pamatovat....

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).