Hlavní navigace

nemoc ve výpovědi

  • (neregistrovaný) 194.228.32.---

    29. 12. 2012 22:04

    Prosím jak je to s vyplacením odstupného, když mám výpověď k 31.12.2012, takže bych měla dostat odstupný ve mzdě za prosinec. Od 18.prosince mám neschopenku a nemocná budu zřejmě až do konce ledna 2013. Dostanu odstupné ve mzdě za prosinec nebo až po ukončení nemoci? Náhradu mzdy dostanu jenom za dny do 31.12. nebo plných 21 dní? Děkuji za odpověď. Naše mzdová účetní říká, že odstupný dostanu až po ukončení nemoci, protože ukončení pracovního poměru se mi posouvá,a náhradu mzdy jen za neodpracované prosincové dny a od 22dne nemoci pak nemocenskou od sociálky. Děkuji

  • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.

    • 30. 12. 2012 0:28

      iva. (neregistrovaný) 82.114.209.---

      Re: nemoc ve výpovědi
      Předpokládám z Vašeho popisu informací od mzdové účetní, že se jedná o výpovědní důvod podle § 52 písm. c). Délka trvání Vašeho PP se opravdu prodlužuje o dobu nemoci, pokud neprohlásíte, že na skončení PP netrváte - § 53 odst. 2 poslední část věty).
      Odstupné obdržíte až po skončení PP, tedy po skončení nemoci.
      Až potud jsou informace Vaší mzdovky správné.
      Není ovšem správná informace, že náhradu mzdy dostanete jen za zameškané pracovní dny v prosinci. Pokud nebudete postupovat podle § 53 odst. 2 poslední část věty - tedy neprohlásíte-li, že na prodloužení PP netrváte, pak Váš PP nadále trvá a máte nárok na náhradu mzdy i za zameškané pracovní dny z důvodu nemoci v lednu (do 21. dne nemoci). Od 22. dne nemoci budete dostávat Nemocenské od OSSZ a to za kalendářní dny.
      Informace, kterou Vám podala mzdová účetní, že dostanete zaplacené zameškané pracovní dny jen za prosinec a poté až Nemocenské od 22. dne nemoci by platila v případě, že by Váš PP skončil 31.12.2012.

    • 30. 12. 2012 8:47

      Katka2 (neregistrovaný) 89.24.105.---

      Re: nemoc ve výpovědi
      Máte 2 možnosti a rozhodnout se musíte během pondělka (do konce VD).
      1. Prohlásíte, že na prodloužení VD netrváte. Pak skončíte 31.12., náhradu dostanete jen do 31.12., od sociálky až od 22.dne (tedy asi týden nic), ale odstupné v prosincové výplatě.
      2. Nic neprohlásíte. Po skončení nemoci budete muset odpracovat zbylou část VD , skončíte cca v půlce února, náhradu dostanete celou, odstupné v únorové výplatě.
      Odstupné a podpora se budou počítat (ale to nevím na 100%) jednou z 3.Q a jednou z 4. Q , tak jestli tam výrazný rozdíl, tak by se vyplatilo nad tím zamyslet.

    • 30. 12. 2012 22:41

      Kara (neregistrovaný) 80.90.128.---

      Re: nemoc ve výpovědi
      Jen si rozmyslete, jestli náhodou nechcete prohlásit, že na prodloužení netrváte. Pokud toto neprohlásíte, pak Váš pracovní poměr neskončí hned po nemoci, ale až po odpracování dnů, které jste ve výpovědní době promarodila. A navíc, protože k ukončení pracovního poměru dojde v 1. čtvrtletí, bude se průměr pro odstupné počítat z výdělků ve 4. čtvrtletí 2012. Když prohlásíte, že na prodloužení netrváte, skončí Váš pracovní poměr 31.12. a průměr pro výpočet odstupného se bude počítat z výdělků ve 3. čtvrtletí 2012. Na druhou stranu v tomto případě byste náhradu za nemoc dostala jen do 31.12. a pak až od 22. dne nemocenskou od sociálky. Takže si spočítejte, co Vám vyjde výhodněji.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).