Hlavní navigace

Odstupné

  • (neregistrovaný) 82.100.0.---

    2. 1. 2013 20:36

    Kolik náleží zaměstnanci za odstupné, když je výpověď ze strany zaměstnavatele-změna sídla. Musí být 2 měs. výpověď. lhůta + 3platy nebo rovnou 3 platy, když u firmy pracuje 5 let?
    Díky moc

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 2. 1. 2013 21:06

      iva. (neregistrovaný) 82.114.209.---

      Re: odstupné
      Dohoda + odstupné. Výpovědní doba nemusí být.
      Odstrupné 3 průměrné výdělky (3 platy nemusí být totéž, co 3 průměrné výdělky).
      Výpočet průměrného výdělku viz § 351 - 362 ZP.

    • 2. 1. 2013 21:17

      xJ (neregistrovaný) 213.192.55.---

      Re: odstupné
      Myslím, že se jedná o výpověď z pracovního poměru (ne o dohodu o skončení PP) a podle mne musí podle ZP výpovědní doba být a to minimálně dvouměsíční.
      § 51
      Byla-li dána výpověď, skončí pracovní poměr uplynutím výpovědní doby. Výpovědní doba musí být stejná pro zaměstnavatele i zaměstnance a činí nejméně 2 měsíce, s výjimkou vyplývající z § 51a.

    • 2. 1. 2013 21:35

      iva. (neregistrovaný) 82.114.209.---

      Re: odstupné
      A co § 67 odst. 1 ZP?
      Zaměstnanci, u něhož dochází k rozvázání pracovního poměru výpovědí danou zaměstnavatelem z důvodů uvedených v § 52 písm. a) až c) nebo dohodou z týchž důvodů, ...

    • 3. 1. 2013 7:34

      xJ (neregistrovaný) 213.192.55.---

      Re: odstupné
      § 67 řeší nárok na odstupné a ne výpovědní dobu, nárok na odstupné není zpochybněn

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).