Hlavní navigace

Rodič. dovol. x nástup zpět do HPP

 • (neregistrovaný) 85.207.11.---

  4. 1. 2013 14:35

  Dobrý den, zaměstnankyně je na rodič. dovolené. Dceři budou 2 roky a chce již naplno do práce (rodičovskou dov. si zažádala do 3 let). Zaměstnavatel jí vyhoví a veme ji dřív do práce. Zatím jsme neměli ještě nikoho po RD, proto si chci ověřit – nastoupí tedy zpět na místo na základě původní pr. smlouvy. Nepřijde o rodič. příspěvek (hlídání má), pouze má u zam-le ukončenou rodič. dovolenou. Musí sepsat papír, že žádá o ukončení rodič. dovolené, popřípadě co je nutné kolem tohoto udělat? Zaměstnankyně nemá se zam-lem žádné problémy a vše se dá domluvit. Co je potřeba hlásit na OSSZ nebo zdr. poj.?
  Pokud by náhodou chtěla třeba za ½ roku opět na rodičovskou dov. musí opět zažádat z-le, že? On jí vyhoví, jde mi o to, jak by to proběhlo „papírově“.
  U druhé zaměstnankyně - lze ve stejné situaci mít při rod. dovolené i DPP na stejnou práci, co je v prac. smlouvě, nebo, pokud ve smlouvě je účetní, lze mít DPP na zpracování mezd?
  A třetí zaměstnankyně nastupuje na MD. Termín porodu má 29.5.13, na MD může nastoupit tedy od 3.4.13. Pracovní smlouvu má na dobu určitou do února. Pokud bychom jí sml. prodloužili do 31.3.13, tak to lze a ona se pak od 4/2013 registruje na UP, že?

 • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.

  • 5. 1. 2013 17:49

   beta (neregistrovaný) 90.180.142.---

   Re: Rodič. dovol. x nástup zpět do HPP
   ad 2) V zaměstnání nelze mít DoPP na stejný druh práce, domnívám se, že RD na tom nic nemění.
   ad 3) Prodloužit do března můžete. Co vím, nastávající maminky většinou marodí do nástupu na PPM-alespoň v naší firmě, ale nemusí to být vždy. Pokud prodloužíte PP do března, ona se od dubna zaeviduje na ÚP, pak na mateřskou dovolenou nastupovat nebude-nebude zaměstnaná, ale tím, že splní podmínku nároku na PPM (trvání ochranné lhůty ze skončeného zaměstnání a splnění podmínky 270 kal.dnů pojištění v posledních 2 letech před nástupem na PPM-tu doufám splnila..?), tu dostávat od sociálky bude.

  • 5. 1. 2013 19:07

   Danaska (neregistrovaný) 85.207.11.---

   Re: Děkuji
   Děkuji, u první zaměstnankyně - pokud nastoupí dřív do práce - měla by mít i papírové potvrzení, že zam-tel ji přijímá dřív - nebo to být nemusí? Je jen 1 žádost o RD a pokud pak pracuje na HPP a zase nastoupí zpět na RD tak se nic již nesepisuje?
   ad 2) máte pravdu, hned jak jsem si to přečetla mi to docvaklo
   ad 3) 270 dní splňuje, nárok na PPM má. jen řešíme to, jak nejlíp to udělat - jak pro ni, tak pro zam-tele. Po MD již s ní z-tel nepočítá. Ale pracovat chce, co nejdéle, jen jí již končí pracovní smlouva, ale práci pro ni máme, tak ji také chceme co nejdéle.

  • 6. 1. 2013 21:47

   beta (neregistrovaný) 90.180.142.---

   Re: Děkuji
   ad 1) zaznamenala jsem dvojí výklady právníků - jeden, že má požádáno např. do 3 let a pokud se bude chtít vrátit dříve, pak její žádosti z-tel nemusí vyhovět a druhý výklad a myslím, že s větší vahou - i když má požádáno do 3 let a vyskytnou se okolnosti (zajistí hlídání, má školku ..), může se vrátit dříve i bez souhlasu z-tele. U vás patrně není problém s dřívějším návratem ..? Pokud má žádost o RD a je tam stanoveno dokdy žádá a vrátí se dříve do zaměstnání, není myslím nikde dáno a psáno, že musí být písemně, ale co je psáno-to je dáno ... a pakliže by do 3 let znovu chtěla nastoupit na RD, opět písemně požádat, je to vhodnější - domnívám se. K prohloubení péče o dítě je zaměstnavatel povinen poskytnout zaměstnankyni na její žádost rodičovskou dovolenou. Zákoník práce nestanoví, že musí být písemně, ale přikláním se k tomu obzvláště proto, že na žádost o RD v naší firmě zároveň sdělují dokdy čerpají a z-tel se může "zařídit". Komplikace může smozřejmě nastat, když z-kyně nastoupí dříve ..., jelikož je za ni sjednán zástup, ale zatím se to ještě nestalo.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).