Hlavní navigace

počítání prodl.výp.doby -prosím VH,Páju

• (neregistrovaný) 46.227.168.---

7. 1. 2013 11:01

Dobrý den,
    prosím vás o názor k této situaci.
    Po kolegyni jsem zdědila (část organizace se rušila, část převedla k nám) nedodělané případy ukončení prac. poměru.
    Protože tyto situace budu řešit poprvé, ráda bych zkonzultovala správný postup.
    I. situace (příklad z eprava)
    zaměst. byla 22.11. doručena výpověď, výp. doba by začala běžet 1.12., tento byl ode dne 27.11 až do 7.2. nemocen.
    Výp.doba začala běžet po skončení ochr. doby, tj. od 8.2.. Nelze přitom vycházet z toho, že činí 2 měsíce a že tak PP končí 7.4., protože k běhu výp. doby je třeba vztáhnout takový počet kalend. dnů, který odpovídá měsícům prosinec a leden, tedy 62 - PP končí 10.4. ) Zde jsem se původně asi mylně domnívala, že výp. doba by začala běžet až 1. dnem násl. měsíce )

II. situace
    zaměst. měl obdržet v měsíci září výpověď § 52c) ovšem byl a je stále nemocný. Otázka - kdy v tomto případě začne běžet výpovědní doba (stále se domnívám že 1. dnem násl. měsíce po obdržení výpovědi) a zda bude trvat ty skutečné 2 měsíce, nebo se rovněž bude brát , že měla být za dobu pův. výpov. doby, tj. říjen, listopad - tedy 61 dní.

Moc děkuji za odpověď, případné zdůvodnění postupu, protože opravdu mi to podle zákoníku práce není zcela jasné.

• 7. 1. 2013 12:20

VH

Re: počítání prodl.výp.doby -prosím VH,P
      Dobrý den,
      i já mám za to, že v ZP je několik nesrozumitelných vět a tato (§ 53 odst. 2) je jedna z nich. Toto ustanovení představuje výjimku z pravidla o běhu výpovědní doby a vztahuje se na případy, v nichž v poslední den výpovědní doby trvá některý z případů ochranné doby. K situaci I. - výpovědní doba "běžela" od 1.12. do 31. 1., ale celá se kryje s nemocí, tudíž tato nemoc výpovědní dobu prodlouží. Poté, co nemoc skončila (7.2.), tedy od 8.2., výpovědní doba bude prodloužena v délce, která odpovídá počtu kalendářních dnů původní, jakoby fiktivní výpovědní doby = prosinec 31 + leden 31 = 62 (nebýt nemoci, výpovědní doba by trvala tento počet kal. dnů). Nemám u ruky kalendář, proto předpokládám, že poslední den výpovědní doby připadne na 10.4., jak uvádíte.
      K situaci II. - i zde výpovědní doba začne běžet 1. dnem kal. měsíce následujícího po doručení výpovědi (1.10.) a pokud se její poslední den bude krýt s nemocí, bude prodloužena, a to o tolik kal. dnů, kolik trval tento souběh ("ochranná doba se do výpovědní doby nezapočítává"). Bude-li trvat souběh ochranné doby a výpovědní celé dva měsíce, konkrétní měsíce, po které by jinak výpovědní doba běžela, PP bude prodloužen o 61 dnů (31 + 30). Podle mého názoru je třeba slovo "nezapočítává" vysvětlovat stejně jako u zkušební doby, ve které nastala překážka v práci (nebo dovolená) - ani zde nejde o zastavení běhu zkušební doby, ale o její prodloužení.

• 7. 1. 2013 14:26

all (neregistrovaný) 46.227.168.---

Re: počítání prodl.výp.doby -prosím VH,P
      Moc děkuji

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).