Monitoring zaměstnanců a zákon

  • (neregistrovaný)

    3. 2. 2012 18:07

    Dobrý den,
    mám jeden dotaz k  monitorování PC. Musí být o  tom zaměstnanec ať písemně nebo ústně informován? (zákon)

    Předem děkuji

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 5. 2. 2012 17:43

      bez přezdívky

      Dobrý den,

      tato problematika je v České republice poměrně nová a stále častěji končí u soudů.

      Je nutné definovat o jaký tip monitoringu se jedná. Například čas strávený na konkrétních stránkách versus čtení emailů.

      Vpřípadě monitoringu emailů je nutné zaměstnance informovat viz článek: http://www.podnikatel.cz/clanky/e-mailovou-postu-zamestnance-lze-zkontrolovat/

      Většina firem sleduje aktivity svých zaměstnanců na internetu viz článek: http://www.podnikatel.cz/clanky/vetsina-firem-sleduje-aktivity-svych-zamestnancu/

    • 7. 2. 2012 17:19

      bez přezdívky

        Právo zaměstnavatele kontrolovat využití pracovních prostředků je jasně zakotveno v §316, odst. 1 Zákoníku práce:
      „Zaměstnanci nesmějí bez souhlasu zaměstnavatele užívat pro svou osobní potřebu výrobní a pracovní prostředky zaměstnavatele včetně výpočetní techniky ani jeho telekomunikační zařízení. Dodržování zákazu podle věty první je zaměstnavatel oprávněn přiměřeným způsobem kontrolovat.“

      Samozřejmě je zde vždy otázka přiměřenosti, a tak je vhodné zvolit pro provedení monitoringu takového dodavatele, který má se zajištěním právních aspektů celé věci dostatečné zkušenosti, nejlépe i z reálných soudních kauz. Takový dodavatel by měl být schopen zajistit monitoring takovým způsobem a v takovém rozsahu, aby jeho prováděním zaměstnavatel nejen neporušil zákon, ale aby zároveň získal i důkazní prostředky pro případný pracovněprávní spor.

      Rozhodnutí soudu v jedné konkrétní kauze, kde poskytovatel monitoringu provedl vše správně a zcela v souladu se zákonem (žalobcem byl zaměstnanec propuštěný za zneužívání pracovního PC a žalovanou stranou jeho bývalý zaměstnavatel), cituji: „Soud dospěl k závěru, že předmětná kontrola ... nenarušila žalobcovo soukromí tím, že by ho skrytě sledovala. Tato kontrola sledovala způsob využívání pracovního prostředku žalovaného, přitom její výsledky obsahují jen ta nejzákladnější data (nezasahující soukromí zaměstnance) pro to, aby  způsob tohoto využití byl vůbec zjištěn.“

      Za odpověď děkuji společnosti: www.ryant.cz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).