Hlavní navigace

Novela DPH-evidence §100

  • (neregistrovaný) 195.5.186.---

    7. 1. 2013 15:30

    Dobrý den, prosím zda jsem správně pochopila, nový § 100/2,vést evidenciu u PF,která použijeme pro uskuteč.plnění s nárokem na odpočet , také DIČ dodavatele?
    znamená to u všech plnění v ř. 40-44, nebo jen tuzem.plnění 40+41.
    děkuji za event.názor i ze školení

  • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.

    • 7. 1. 2013 15:47

      alli (neregistrovaný) 88.81.71.---

      Re: Novela DPH-evidence §100
      v důvodové zprávě k tisku 733 (dnešní 502/2012 Sb.) se uvádí:
      Věcná změna v § 100 nastane pouze v souvislosti s tím, že z důvodu efektivnosti a zrychlení
      systému kontroly týkající se prověření oprávněnosti nároku na odpočet daně byla do zákona
      doplněna povinnost plátce vést u přijatých zdanitelných plnění, která použije pro
      uskutečňování plnění s nárokem na odpočet daně, údaj o daňovém identifikačním čísle osoby,
      která uskutečňuje plnění s výjimkou plnění, u nichž byly vystaveny zjednodušené daňové
      doklady. Vzhledem k této drobné věcné změně bude zvýšení administrativní zátěže pro
      podnikatelské subjekty minimální, a to i vzhledem k tomu, že v převažující většině software
      již s těmito daty (DIČ) v současné době běžně pracuje a dále je používá pro určené, zejména
      účetní a daňové účely. Z toho důvodu negativní dopady na podnikatelskou sféru v této oblasti
      budou zcela zanedbatelné.

    • 7. 1. 2013 19:51

      Jana N. (neregistrovaný) 82.114.218.---

      Re: Novela DPH-evidence §100
      děkuji za odpověď, ale stejně jsem bohužel nepochopila, u kterých řádků daňového přiznání=přijatých plnění bychom měli evidenci rozšířit o dič dodavatele

    • 7. 1. 2013 19:57

      alli (neregistrovaný) 46.231.75.---

      Re: Novela DPH-evidence §100
      Já jsem z toho vyvodila, že stačí, když máte v účetnictví v knize přiajtých faktur uvedeno kromě jiných údajů také DIČ dodavatele. Do žádných řádků přiznání nebudete nic uvádět.

    • 7. 1. 2013 20:13

      Jana N. (neregistrovaný) 82.114.218.---

      Re: Novela DPH-evidence §100
      >>>>Dobrý den, prosím zda jsem správně pochopila, nový §
      uskutečňování plnění s nárokem na odpočet daně, údaj
      >>>o
      >>>daňovém identifikačním čísle osoby,
      >>>která uskutečňuje plnění s výjimkou plnění, u nichž
      >>>byly vystaveny zjednodušené daňové
      >>>doklady. Vzhledem k této drobné věcné změně bude
      >>>zvýšení administrativní zátěže pro
      >>>podnikatelské subjekty minimální, a to i vzhledem k
      >>>tomu, že v převažující většině software
      >>>již s těmito daty (DIČ) v současné době běžně pracuje
      >>>a dále je používá pro určené, zejména
      >>>účetní a daňové účely. Z toho důvodu negativní dopady
      >>>na podnikatelskou sféru v této oblasti
      >>>budou zcela zanedbatelné.
      >>
      >>děkuji za odpověď, ale stejně jsem bohužel
      >>nepochopila, u kterých řádků daňového
      >>přiznání=přijatých plnění
      >>bychom měli evidenci rozšířit o dič dodavatele
      >Já jsem z toho vyvodila, že stačí, když máte v
      >účetnictví v knize přiajtých faktur uvedeno kromě jiných
      >údajů také DIČ dodavatele. Do žádných řádků přiznání
      >nebudete nic uvádět.

      to samozřejmě, že v přiznání nebude nic, asi jsem to špatně napsala a vy mě špatně pochopila.
      jen v evidenci - u tištěných pomocných sestav, že kterých vyplňuji přiznání k DPH,
      si myslím, že mají být čísla dič dodavatelů, jen v evidenci k případné kontrole.
      a nevím, kterých plnění se má týkat, zda plnění uvedených v ř. 40,41 nebo plnění tedy dič u přijatých faktur z ř. 40-44

    • 7. 1. 2013 20:20

      Vladimír 2

      Re: Novela DPH-evidence §100
      ****************************************************
      (2) Plátce je povinen vést v evidenci pro účely daně z přidané hodnoty u přijatých zdanitelných plnění, která použije pro uskutečňování plnění s nárokem na odpočet daně, také daňové identifikační číslo osoby, která uskutečňuje plnění, s výjimkou plnění, u nichž byly vystaveny zjednodušené daňové doklady.

      Je na tom něco ki nepochopení?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).