Hlavní navigace

Stravenky Sodexho

  • (neregistrovaný) 77.242.90.---

    10. 1. 2013 7:08

    Zaměstnanec jezdí na služební cesty, třeba na celý den, jezdí služebním autem, nepíše si vůbec cesťáky.
    Můžu mu na ty dny dávat stravenky Sodexho?
    Já se domnívám, že má prvotně nárok na stravné (cestovní náhrada), ale nevím, co s tím, když ho nevyžaduje. Lze mu vydat
    stravenku nebo to není možné???

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 10. 1. 2013 12:01

      KláraZ. (neregistrovaný) 195.250.140.---

      Re: Stravenky Sodexho
      Služební auto=je povinen vést knihu jízd. Stravné má přednost před stravenkou a vyplatit ho musíme vždy:

      § 163 …(7) Důvody pro neposkytnutí stravného stanovené v odstavcích 5 a 6 je zakázáno rozšiřovat. (ty odst. 5 a 6 se týkají stravného při návštěvě člena rodiny a pracovní cesty v místě bydliště).

      Podle mne i proto, aby zam-tel nemohl na zam-ce nic vymýšlet.

      Cesťáky z lidí mámím složitě, tak s 95% úspěšností a nemají mne za to rádi :-) Pokud ho nedodá, ale není nikde vidět že na cestě byl (jízdenka, hotel, uvede ho spolujezdec..), tak to zametu pod koberec.

      Stravné i stravenka:
      My máme ve směrnicích toto: Zaměstnanci náleží stravné i stravenka když odpracuje na pracovišti víc jak 4 hodiny a současně pracovní cesta trvá déle jak 5 hodin, ale až po skončení směny. Důležité je to "po skončení směny". Je to v souladu se zákonem, ale ten počet hodin je v zákoně stanoven přesněji, nevím ale kde (něco jako "více než..minimálně"). Tedy hledejte..

    • 10. 1. 2013 12:21

      Míša K. (neregistrovaný) 77.242.90.---

      Re: Stravenky Sodexho
      Jde o jednatele (společníka) - zaměstnance s.r.o., který jezdí na SC
      služebním vozidlem, tedy je zřejmé z knihy jízd, že na služební cestě byl. Cesťáky nepíše, tedy stravné z cesťáku nepožaduje, ale bere si stravenky. Myslím, že bych mu stravenku, když byl na SC celý den, neměla dát. Nevím, jak to řešit. Že by neměl mít stravenku, se mu nelíbí.

    • 21. 6. 2013 11:59

      marek4 (neregistrovaný) 213.192.26.---

      Re: Stravenky Sodexho
      Myslím, že není moc co řešit, u nás jednatelům-zaměstnancům taky dáváme stravenky a pokud nejde na zahraniční cestu, tak neřešíme stravné podle knihy jízd, protože by se z toho člověk zbláznil, to by jen počítal, kdy přesáhl 5 hodin a s tím vykazováním, víme jak to je - proč by si ale vlastně jednatel měl ve své firmě přidělávat práci vykazováním domácích cesťáků?

      Podle mě, pokud jednatel nenapadne tento postup sám, že je v rozporu ze zákoníkem práce, tak se není čeho bát (a to asi z logiky věci sotva nastane ve vlastní firmě) - lze i písemně podložit, že se vzdává nároku na stravné, resp. neposkytne vyúčtování k pracovní cestě - nikde není napsáno, že zaměstnavatel musí vyplatit stravné, když zaměstnanec poskytne vyúčtování pracovní cesty. Jak ho k tomu donutit? Bude se zaměstnavatel soudit, že chce dát zaměstnanci stravné a on k tomu nechce poskytnou podklady? Nebo bude úřad práci při kontrole dávat pokutu zaměstnanci, že neposkytne vyúčtování pracovní cesty, resp. se dopředu zaměstnavateli tohoto nároku vzdá? Proč by pak nemohl zaměstnavatel poskytnout aspoň tu stravenku, když na ní nárok vznikne...je to trochu kocourkov, chtělo by to trochu rozvolnit ten tlak zákoníku práce soudními rozhodnutími v tomto směru...mějte se

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).