Hlavní navigace

Účtování DPH

• (neregistrovaný) 81.19.2.---

10. 1. 2013 13:48

Dobrý den,
    chci se zeptat, jak správně účtvat DPH. Protože fakturujeme v 90% v RPDP tak mám samé nadměrné odpočty. Účtují se nadměrné odpočty jen v bance 343/211? Na 343 mám samozřejmě analytiku a když jsem dříve účtovala DPH přes 378 popř. 379 , tak jsem na 343 viděla přesnou částku přiznání k DPH. Teď si ji musím překontrolovat tak že v účtovém rozvrhu si od částky na 343 za který dělám přiznání odečtu částku na 343 za minulý měsíc a přičtu co nám fu vrátilo v daném měsíci. Nevím jestli je to tak dobře a jestli se s tou 343 něco nedělá ke konci roku.

Děkuji

• 11. 1. 2013 0:10

JirkaZ (neregistrovaný) 77.48.17.---

Re: Účtování DPH
      Dobrou praxí je si vytvořit na 343 analytiku pro zúčtování s FÚ. Po každém daňovém přiznání na ni převedete zůstatky ostatních analytik a a vynuluje se při vrácení DPH.
      Další užitečnou analytikou je DPH pro nároky na odloženou vratku DPH ("lednová faktura došla v únoru apod.)

Pokud si sestavíte ostatní analytiky podle řádků DPH tak, aby byly řazeny za sebou, je kontrola velmi jednoduchá. Zobrazíte si obraty účtů a odsouhlasíte s přiznáním. Pak uděláte převody dle 1.odstavce - a je hotovo.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).