Hlavní navigace

pracovní úraz

 • (neregistrovaný) 213.211.62.---

  12. 1. 2013 17:35

  Mám prosbu o radu, jak postupovat v případě, kdy zaměstnanec u lékaře na jeho dotaz kde si úraz udělat, odpověděl v práci a lékař tudíž na neschopnence zaškrtl pracovní úraz,Neschopenka je na datu. 13.-.17.12.2012. Zaměstnavatel se zaměstnancem se dohodli, že jako prac. úraz tuto skutečnost nebudou akceptovat.
  Já jako mzd účetní prosím o radu, jak v tomto případě postupovat.

  Mockrát děkuji, potřebuji dodělat mzdy a až já zjistila tuto skutečnost na neschopence

 • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.

  • 12. 1. 2013 18:06

   Zdeněk H (neregistrovaný) 77.104.252.---

   Re: pracovní úraz
   Dobrý podvečer,
   jedna velmi důležitá rada do budoucna - to, že lékař na neschopence zaškrtne okénko "úraz v zaměstnání", nemá rovnítko Pracovní úraz. To je jenom pro evidenci lékaře. Zda se jedná nebo nejedná o Pracovní úraz, rozhoduje vždy a jenom zaměstnavatel. Nikdo jiný.
   Vy tedy v tomto případě, jako účetní, nepočítáte nic kolem pracovního úrazu. Byla to prostě jenom "obyčejná" pracovní neschopnost a jako takové jí náleží jen příslušná % mzdy. Více ne.
   S pozdravem Zdeněk

  • 12. 1. 2013 18:17

   AF 5 (neregistrovaný) 213.211.62.---

   Re: pracovní úraz
   Pane Zdeňku, moc děkuji za objasnění.Na dotaz u jiné mzdové účetní se mi dostalo odpovědi, že lékař v tomto případě hlásí tuto skutečnost na OSSZ a když se nepostupuje jako při pracovním úraze, tak jsou tam postihy a že jediné řešení je, zaslat na sociálku dohodu mezi zaměstanance a zaměstnavatelem, že se o pracovní úraz nejedná. Nezdálo se mi to a tak pátrám dál, protože potřebuji mzdy dokončit. Je to "mazec" v tomto případě, ponevadž se jedná stejně o neplacenou náhradu.
   Jinak strašně moc děkuji

  • 12. 1. 2013 18:07

   jasná. (neregistrovaný) 80.82.146.---

   Re: pracovní úraz
   Postupujete stejně, jako by se nejednalo o prac. úraz. To, že je na nemoc. lístku zaškrtnutý prac. úraz ještě neznamená, že se skutečně o prac. úraz jedná. Pro vás by byl směrodatný záznam o pracovním úraze, který by byl sepsán se zaměstnancem u zaměstnavatele, což zřejmě nebyl.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).