Hlavní navigace

Splátkový kalendář na odstupné a podpora

 • (neregistrovaný) 91.228.46.---

  15. 1. 2013 13:22

  dobrý den, prosím o vaše názory, pokud by se firma se zaměstnancem dohodla že poskytne odstupné později dle §67 ods.4 ZP a stanovila splátkový kalendář, od kdy bude zaměstnanec čerpat podporu z ÚP? pí. z Úřadu práce mi tvrdí že odstupné musí být vyplaceno ke dni skončení a nic později vyplatit nejde. pokud nevyplatíme odstupné tak bude zaměstnanci platit kompenzaci odstupného ÚP a po firmě to vymáhat i kdybychom to zaplatili později. prosím máte někdo s tímto zkušenosti? děkuji za odpověď.

  • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 15. 1. 2013 15:17

   pája

   Re: splátkový kalendář na odstupné a pod
   Nechci se Vás v žádném případě nijak dotknout, ale nezdál se Vám nějaký špatný sen? Nemůžu uvěřit, že by se něco takového mohlo zdát, pokud je to ale opravdu pravda pravdoucí, napište, kde mají tak kvalifikované úřednice, to snad nemůže být pravda.
   Pochopitelně, že platí § 67 odst. 4 - písemná dohoda, lze splátky, podpora by měla náležet po době odpovídající výši odstupného, neměla by být vázána na skutečné proplacení všech splátek spl. kalendáře.

  • 16. 1. 2013 7:27

   Ivana3 (neregistrovaný) 91.228.46.---

   Re: splátkový kalendář na odstupné a pod
   bohužel jsem mluvila s pí.ředitelkou :( ta tvrdí že na potvrzení které dostane uchazeč na ÚP (z jakého důvodu je ukončen pp) je varianta pouze bylo-nebylo vyplaceno odstupné, o žádném postupném vyplácení nemůže být řeč, jenže pokud bych zaměstnanci označila možnost že odstupné nebylo vyplaceno tak se vystavujeme postihu, ÚP zahájí řízení a uchazeči je vyplacena kompenzace která se vymáhá po firmě. Snažila jsem se získat info o tom jak řešit odstupné při platební neschopnosti taktéž bez úspěchu prosém tedy pokud někdo víte budu ráda za každou informaci.

  • 16. 1. 2013 8:11

   Líba (neregistrovaný) 195.146.112.---

   Re: splátkový kalendář na odstupné a pod
   Měla jsem loni podobný problém, zaměstnanec končil dohodou začátkem měsíce, takže odstupné měl mít vyplaceno ve výplatě další měsíc, což bylo za víc jak 30 dnů. Po několika telefonátech jsem to vzdala a peníze jsme raději poslali před výplatním termínem.

  • 16. 1. 2013 10:13

   Ivana3 (neregistrovaný) 91.228.46.---

   Re: splátkový kalendář na odstupné a pod
   koukám na §44 zákona o zaměstnanosti a zřejmě z toho vychází že odstupné musí být vyplaceno nejpozději v termínu posl.výplaty a nějaká dohoda ÚP tedy nezajímá, to zas někdo nedomyslel :(

  • 17. 1. 2013 8:16

   AMa (neregistrovaný) 88.101.156.---

   Re: splátkový kalendář na odstupné a pod
   Zákoník práce (ZP) v § 67 odst. 3 zná 3 termíny výplat odstupného:
   1. v nejbližším výplatním termínu, nebo podle písemné dohody
   2. v den skončení PP,
   3. v pozdějším dohodnutém termínu.
   Zákon o zaměstnanosti od 1.1.2012 v novém § 44b "uznává" jen první dva termíny ze ZP. Při pozdější (i dohodnuté) výplatě ÚP zahájí správní řízení, vyplatí býv.zaměstnanci 65% kompenzaci, vydá rozhodnutí, do 3 prac.dnů informuje zam-tele, který je povinen do 10 prac.dnů kompenzaci uhradit ÚP, "... a to i v případě, že dlužné pojistné již vyplatil.". Nesplnění této povinnosti nahlašuje ÚP příslušnému celnímu úřadu.
   Zde se "tlučou" dva zákony stejné právní síly a absurdní je, že oba zákony jsou z dílny MPSV (zavřít Drábka :-)) ...).
   Asi bude záležet na jednotlivých účerdnících ÚP. Na školení v roce 2012 pracovnice z jednoho ÚP (účastnice, nikoliv školitelky) říkaly, že postupují tak, že když zam-tel na potvrzení uvede pozdější dohodnutou výplatu, tak jakoby "pozdrží" zahájení správního řízení do skutečné výplaty (nejedná se samozřejmě o notorické neplatiče mezd). Ale tím riskují, že samy nedodržují předpisy.

  • 2. 7. 2013 15:49

   Majkkl (neregistrovaný) 212.24.140.---

   Re: splátkový kalendář na odstupné a pod
   Dovolím si nesouhlasit - pokud zaměstnavatel uzavře se zaměstnancem písemnou dohodu o splátkách odstupného, které bude provádět ve výplatních termínech organizace (takže první splátka v hodnotě měsíčního podílu bude vyplacena v nejbližším výplatním termínu po ukončení PPV), nejde o případ, kdy by ÚP mohl vyplácet kompenzaci. Kompenzace slouží k překlenutí nouze, do které se zaměstnanec dostal tím, že mu nárokované odstupné zaměstnavatel nevyplatil, nebo vyplatil v neadekvátní výši (něco jako "dám ti pět tisíc a zbytek, až budu mít").
   Odstupné ve splátkách je naprosto běžný institut, jen se musí dodržet podmínky:
   - uzavře se písemná dohoda
   - v poslední mzdě se vypočte nárok na odstupné
   - z celé částky odstupného se strhne záloha na daň z příjmu
   - spočte se měsíční částka (např. odstupné děleno třemi u trojměsíčního odstupného)
   - dodrží se řádné výplatní termíny
   Na potvrzení o zaměstnání samozřejmě bude zaškrtnuto, že bylo vyplaceno odstupné.
   Často se takto postupuje v případech, kdy je zaměstnanec zatížen výkonem rozhodnutí - pokud se mu zúčtuje odstupné jednorázově do poslední mzdy, uplatní se jedna nezabavitelná částka na celou sumu a většinu pak dostane věřitel. Pro zaměstnance je pak výhodnější dohoda o splátkách odstupného...

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).