Hlavní navigace

Vyřazení auta z majetku - prodej

• (neregistrovaný) 79.127.196.---

20. 1. 2013 18:02

Dobrý den,
    posím o pomoc hledně prodeje 2 automobilů. Firma s.r.o. prodala nákladní auta (jedno v depozitu, druhé se používalo). Vystaven doklad o prodeji, zaplaceno DPH. Zajímá mě, jak by jste postupovali v účtování při vyřazení aut z majetku firmy. V jaké ceně mám vyřadit,.. Toto řeším poprvé a nějak jsem se do toho zamotala a čím více to studuji, tím menší v tom mám jasno. Budu vděčná za pomoc. Děkuji.

• Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 20. 1. 2013 18:17

v.e.n.d.ys (neregistrovaný) 90.177.113.---

Re: vyřazení auta z majetku - prodej
      Jsou oba automobily odepsány?
      Pokud ne, účtujete účetní odpis 551/082 a účetní zůstatkovou cenu 541/082, pak auto vyřadíte v ceně pořízení 082/022. Pokud ano, a oprávky se Vám rovnají ceně pořízení, pak jen vyřadíte 082/022. Musíte znát i daňové odpisy minulých let, v toce 2012 můžete uplatnti ještě polovinu daňového odpisu a pak celý zbytek je zůstatková cena daňová automobilů. V daňovém přiznání smíte uplatnit jen daňově uznatelné částky, tedy upravit hospodářský výsledek o rozdíly na 551 a 541. v.e.n.d.y.

• 3. 4. 2013 22:02

xx (neregistrovaný) 90.176.75.---

Re: vyřazení auta z majetku - prodej
      Dobry vecer, pani wendy, tady se trošku nechytám, nerozumím té zůstatkové ceně, kterou zaúčtuji jedou daňově nebo nedaňově ? účetní odpis chápu, bude nedaňový a vyloučím ho v přiznání a do přiznání uvedu pak polovidu daň. odpisu. Ale jakou cenu zaúčtuji na 541 ? To mi vyjde jednou částka dle úč. odpisu a podruhé jiná dle daň. odpisu. Prosím, poradíte, jak na 541 ? Ještě prosím, účetní odpis zahajuji v měsíci pořízení nebo až od dalšího měsíce ? Dle čeho si stanovím napři. úč. odpis u auta ? Můžu si dát např. úč. odpis i jen na 3 roky ?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).