Hlavní navigace

Úhrada FV na soukr.účet v UK

 • (neregistrovaný) 193.85.228.---

  25. 1. 2013 16:43

  Dobrý den, prosím o radu, jak účtovat:
  s.r.o. vystavuje mimo jiné i faktury do UK, tyto faktury jsou ale hrazeny na soukromý účet jednatele (protože ho má založený v UK a vedený v librách). Jak to zaúčtovat do účetnictví s.r.o.?
  Jednatel z toho účtu vybírá peníze, ale vždy různé částky, které nikdy neodpovídají částce uhrazené faktury na ten účet.
  Napadlo mě to zaúčtovat jako pohledávku za jednatelem, ale nevím, jaký kurz použít a jestli, když to bude jakoby půjčka jednateli, počítat úroky? Děkuji za každou odpověď. Hezký víkend!

  • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 25. 1. 2013 18:45

   P.C. (neregistrovaný) 94.199.90.---

   Re: Úhrada FV na soukr.účet v UK
   Uvádíte-li na FV od sro soukromý účet jednatele, bude se to na FÚ zcela jistě velmi líbit... V Čechách i v zahraničí si může sro založit účet v librách. Účtovat o pohybech na soukromém účtu se mi též nezdá vhodné.

   Pohledávka vznikne vůči odběrateli a vy ji jen musíte spárovat s její platbou, kterou vám jednatel (možná) nějakým způsobem (zřejmě v hotovosti) doručí.

   Pokud se odvážíte celý soukromý účet považovat za firemní účet, budete na něm účtovat jako na jakémkoli jiném firemním účtu, ze kterého si jednatel jistě též vybírá dle vlastního uvážení. Použití směnných kurzů je upraveno v zákonu o dani z příjmů a v zákonu o účetnictví, stačí nastudovat z jakékoli příručky.

   Na daňovou a účetní čistotu nechť dohlédne nějaký daňový poradce.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).