Hlavní navigace

Výpověd § 52 odst.a)

  • (neregistrovaný) 78.108.157.---

    28. 1. 2013 17:33

    Prosím o kontrolu zda to mám a chápu správně, jsme malá firma, 6 zaměst dostane výpověď podle § 52 a, ruší se sklad, 3 zaměstnanci zůstavají v jiném městě.

    Stačí tedy do výpovědi napsat, dne .... bylo rozhodnuto že se zruší část firmy....., z důvodu snížení zakázek.
    Proto vám dávám výpověď z PP podle §52 a. PP skončí po uplynutí 2 měsíční výpo.lhůty 31.3.2013. V souvislosti s výpovědí vám bude vyplaceno tříměsíční odstupné.......

    CHápu správně že tito zaměstnanci nemají nárok na ochrannou lhůty, kdyby onemocněli? Tedy zákaz vypovědi v ochranné lhůtě. Moc děkuji je to vše moc na rychlo.

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 28. 1. 2013 19:17

      Kara (neregistrovaný) 80.90.128.---

      Re: výpověd § 52 odst.a)
      Ano, v případě tohoto částečného rušení zaměstnavatele může být dána výpověď, i když je zaměstnanec nemocný nebo např. na rodičovské.
      Začátek, jak to píšete, může být, ale to datum 31.3. bych neuváděla, protože datum skončení bude záviset na faktickém datu převzetí této výpovědi (když ji převezme teď v lednu, skončí 31.3., ale kdyby ji někdo převzal až v únoru, skončí 30.4.). Takže bych uvedla jen ten § a délku výpovědní doby. A můžete tam napsat, že náleží 3měsíční odstupné.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).