Hlavní navigace

Prohlášení poplatníka

• (neregistrovaný) 84.242.99.---

29. 1. 2013 15:54

Dobrý den, řeším podpis růžového prohlášení poplatníka. v zákoně je, že smí podepsat jen u jednoho zaměstnavatele, já to chápu tak, že u jednoho smí podepsat, že uplatňuje slevu, ale u druhé může klidně podepsat, že ji neuplatňuje. Máme spoustu brigádníků a já to po nich vyžaduji, abych věděla, zda uplatňují nebo ne, abych se pak nemusela dohadovat, že to jen zapomněli podepsat a tak podobně.
    A druhý dotaz, může mi někdo podepsat prohlášení jen z důvodu, aby měl zálohovou daň i z příjmu do 5000,-, pak dostal potvrzení o příjmech a společně s ostatním výdělkem si to dal do přiznání a u malých příjmů pak dostal část zálohy zpět? To souvisí s prvním dotazem, že vlastně podepíše prohlášení u více zaměstnavatelů, ale jen v jednom si uplatní slevu.
    Děkuji za radu. Martina

• Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 29. 1. 2013 16:02

RenataH (neregistrovaný) 82.99.163.---

Re: Prohlášení poplatníka
      chápete to špatně - pokud má souběžně 2 zaměstnavatele, smí podepsat POUZE u jednoho z nich. Tam také uplatní slevu na dani. U dvou zaměstnavatelů v měsíci smí mít podepsáno pouze v případě, kdy se PP nepřekrývají. V tom případě je podesáno prohlášení u dvou, ale slevu uplatní ten první.
      ad druhý dotaz - ano, samozřejmě může, ale pouze pokud nemá podepsáno u jiného zaměstnavatele. V atkových případech je výhodnější podepsat prohlášení tam, kde příjem nedosahuje 5000 Kč, protože jinak by tento příjem byl daněný srážkovou daní.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).