Hlavní navigace

Výměna pozemku

  • (neregistrovaný) 93.89.107.---

    30. 1. 2013 19:24

    Vyměnili jsme se sousedem pozemek za pozemek s doplatkem.


    Oni nám 62 m2 odhad 540,- Kč

    My jim 26 m2 odhad 230,- Kč

    My jim doplácíme 230,- Kč.


    Kdo podává daň z převodu nemovitosti?
    My jsme povinni podat daň z nemovitosti do 31.1.2013. (kupní smlouva a odhad z října 2012)
    Máme ještě nějaké povinnosti? Výměnu jsme ještě neřešili. Děkuji za radu.

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 31. 1. 2013 9:05

      cinkova (neregistrovaný) 85.70.147.---

      Re: výměna pozemku
      Dle ust. § 8 odst. 1 písm. c) zákona č. 357/1992 Sb. platí, že poplatníkem daně z převodu nemovitostí je převodce i nabyvatel, jde-li o výměnu nemovitostí; převodce i nabyvatel jsou v tomto případě povinni platit daň společně a nerozdílně.

      Převádí-li se však nemovitosti klasickou kupní smlouvou (nikoliv směnnou), potom platí dle ust. § 8 odst. 1 písm. a) stejného zákona, že poplatníkem daně z převodu nemovitostí je převodce (prodávající) a nabyvatel je v tomto případě ručitelem. Došlo-li tedy k dvěma převodům formou kupních smluv, potom si každý prodávající bude podávat daňové přiznání sám.

      Podle toho, jakou variantu převodu jste zvolili, si tedy i zařiďte podání daňového přiznání. Charakteristickou výhodou směnné smlouvy je obvykle nižší potřeba finančních prostředků oproti uzavírání dvou klasických kupních smluv.

      Daňové přiznání musíte podat nejpozději do konce třetího měsíce následujícího po měsíci, v němž byl zapsán vklad vlastnického práva do katastru nemovitostí (viz § 21 odst. 2 písm. a) stejného zákona).

      Až budete daňové přiznání podávat, nezapomeňte přiložit ověřený opis nebo ověřenou kopii smlouvy a znalecký posudek o ceně nemovitosti (nemovitostí).

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).