Hlavní navigace

Pronájem neb.prostor - koeficient

• (neregistrovaný) 80.90.129.---

31. 1. 2013 12:01

Dobrý den,

potřebovala bych poradit - nakopnout - ohledně vypořádacího koeficientu za rok 2012. Za I. a II. Q. jsme pronajímali nebytové prostory neplátci DPH (v přiznání DPH uvedeno na ř. 50). Poté se z neplátce stal plátce a od 07/2012 jsme již fakturovali s DPH. V přiznání DPH za IV.Q. 2012 mám v ř. 53 uveden koeficient 77%. Ale já bohužel nevím, co to pro mě znamená. Musím pokrátit nárok na vstupu za celý rok 2012 a toto krácení se mi promítne kam? Jsem z toho JELEN.... A ten koeficient 77% pro mě znamená, že v roce 2013 budu všechno automaticky krátit??

Děkuji každé dobré duši, která mě nějak nasměruje, protože je to jediný případ, kdy mám krácený koeficient a já nevím, co s tím.....:-(

• Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 31. 1. 2013 12:43

Daniela K. (neregistrovaný) 217.69.98.---

Re: pronájem neb.prostor - koeficient
      Osvobozený nájem byl od kdy? už v r. 2011 nebo až v r.2012? Pokud uř v r. 2011, tak 77% byl váš vypočtený koef. pro r. 2012 a ten se stal koef. zálohovým pro r. 2012 a teď v období 12/12 ho musíte vypořádat. A ještě jedna otázka: Vy máte plnění, která se týkají jak tohoto osvobozeného nájmu, tak i jiných plnění, kde je nárok na odpočet? Jen takováto plnění vstupují do koeficientu. Protože jinak u plnění, která se týkají osvobozeného nájmu, není nárok na odpočet a žádný koef. se nepočítá.

• 31. 1. 2013 13:06

MíšaVaň (neregistrovaný) 80.90.129.---

děkuji za odpověď a tady jsou doplňující informace:
      1) osvobozený pronájem už byl v roce 2011, v DPH za IV.Q.2011 byl koeficient na ř. 52 = 75%, vypořádací koeficient na ř. 53 byl 100%....
      2) mám plnění, které se týká i netýká osvobozeného nájmu, ale nic se nekrátilo..... mě z toho klepne.... mám to brát tak, že když byl vyp.koef. za rok 2011 100%, tak jsem v roce 2012 nic nekrátila a protože za rok 2012 vyšel vyp.koef. 77%, tak veškerá plnění, která se budou v roce 2013 vztahovat k pronájmu, tak musím krátit na těch 77% i když už není osvobozeno??

• 31. 1. 2013 13:23

Trošku vám to ještě upřesním. V r. 2012 vám vyšel vypořádací koef. 77%, takže plnění, kterých se týkal koeficient jste v posledním zd. období r. 2012 vypořádali tímto koef. Tento koef. by se měl pro r. 2013 stát koef. zálohovým, ale protože taková plnění, která by se týkala koef. v r.2013 zatím nemáte, tak v období, kdy žádný osvobozený nájem nemáte, nic v přiznání r. 2013 krátit koef. nebudete. A pokud po celý rok 2013 nebudete mít osvobozený nájem, tak v 12/2013 vám vyjde vypořádací koef. pro r. 2013 100%. Doufám, že je to aspoň trochu srozumitelné.

• 31. 1. 2013 13:43

aha, tak už je mi to trošku srozumitelnější, jste zlatíčko... takže teď ještě musím dát dohromady rok 2012 - takže u plnění, ke kterému se vztahuje těch 77% zapíši do sloupce krácený odpočet - např. vstup IV.Q. 2012 je v plné výši 5.000 Kč a já musím upravit a dopsat krácený odpočet 3.850 Kč? A to musím tedy podat dodatečné na všechny DPH roku 2012?

• 31. 1. 2013 14:09

V r. 2011 byl vypořádací koef. 100%,tudíž zálohový koef. nebyl. Za I.Q 2012, kdy jste měla první osvobozený nájem jste měla povinnost si stanovit koef. tzv. kvalifikovaným odhadem a tímto koef. plnění týkající se koef. v 1.Q 2012 už krátit. To učiněno nebylo. Ale já bych tak akurátní nebyla a vše vypořádala až v období 12/2012. Prostě můj kvalif. odhad byl ve výši 100%, protože jsem předpokládala, že taková plnění, kterých by se týkal koef. nenastanou. No holt, jsem to tak úplně kvalifikovaně neodhadla,... takže vypořádám až v IV/2012 vypořádacím koef. ve výši 77%. A to na ř.53 mínusem. pokud jste tak neučinila, podáte Dodatečné (jen na rozdíly) a doplatíte DPH. Hezký den.

• 31. 1. 2013 14:14

už tomu rozumím, mockrát děkuji, jste zlatá :-))))

• 31. 1. 2013 14:18

>>>aha, tak už je mi to trošku srozumitelnější, jste
      >>>zlatíčko... takže teď ještě musím dát dohromady rok
      >>>2012 -
      >>>takže u plnění, ke kterému se vztahuje těch 77%
      >>>zapíši
      >>>do sloupce krácený odpočet - např. vstup IV.Q. 2012
      >>>je
      >>>v plné výši 5.000 Kč a já musím upravit a dopsat
      >>>krácený odpočet 3.850 Kč? A to musím tedy podat
      >>>dodatečné
      >>>na všechny DPH roku 2012?
      >>V r. 2011 byl vypořádací koef. 100%,tudíž zálohový
      >>koef. nebyl. Za I.Q 2012, kdy jste měla první
      >>osvobozený
      >>nájem jste měla povinnost si stanovit koef. tzv.
      >>kvalifikovaným odhadem a tímto koef. plnění týkající
      >>se
      >>koef. v 1.Q 2012 už krátit. To učiněno nebylo. Ale já
      >>bych tak akurátní nebyla a vše vypořádala až v období
      >>12/2012. Prostě můj kvalif. odhad byl ve výši 100%,
      >>protože jsem předpokládala, že taková plnění, kterých
      >>by se
      >>týkal koef. nenastanou. No holt, jsem to tak úplně
      >>kvalifikovaně neodhadla,... takže vypořádám až v
      >>IV/2012
      >>vypořádacím koef. ve výši 77%. A to na ř.53 mínusem.
      >>pokud jste tak neučinila, podáte Dodatečné (jen na
      >>rozdíly) a doplatíte DPH. Hezký den.
      >
      >
      >už tomu rozumím, mockrát děkuji, jste zlatá :-))))

To jsem ráda :-) a ještě pro upřesnění 4.Q 2012: plnění týkající se 4.Q. budou v ř.40,41 a ve sloupci krácený koeficient = např. 5.tis. Kč (ne 3.850) a krátit budete ř. 52 odpočet a až za I.Q a II.Q bude krácení v ř.53.
      >
      >

• 31. 1. 2013 14:30

to jste mi teda zase dala :-)) Já jsem teď procházela doklady a našla pouze jedno plnění, které souvisí s pronájmem (vstup 1.300 Kč v plné výši a je to II.Q.2012). Nárokovala jsem si celých 1.300 Kč, ale mohla jsem jen 77%, tj. 910 Kč, rozdíl 390 Kč musím doplatit a musím jej uvést na ř. 53 minusem.... Pokud bych tam něco měla i z IV.Q. tak pak bych to upravila na ř. 52.... Pochopila jsem to? A jaký bude účetní předpis tohoto doplatku?

• 31. 1. 2013 14:59

??? Teď pro změnu nechápu já, z čeho vám vyšel vypořádací koef. za r.2012 77%, když mi tu píšete jen o jednom takovém plnění ve výši DPH 1.300Kč?
      Při předpokladu, že máte tento koef. spočítaný dobře, (ale po doplnění vašich informací začínám pochybovat. Asi máte ve IV.Q velkou částku, aby bylo vůbec možne koef.77% dosáhnout).
      1)Pokud toto plnění z II.Q 2012 souvisí jen s tím osvobozeným pronájmem, nemáte nárok na odpočet vůbec (tedy nemáte nárok na 1.300Kč)= Dodatečné za II.Q mínus ř.40, sl. v plné výši.
      2) Pokud souvisí s osvobozeným nájmem i s plněním, na které je nárok na odpočet, vypořádáte koef. ve IV.Q ř.53 a takovéto doklady, které máte ve IV.Q budou v ř.40, sl. krácený odpočet a už zkrácené ve výši 77% v ř.52.
      Účetní předpis 538 nebo 548/343, úhrada 343/221 nebo 211.

• 31. 1. 2013 16:30

MíšaVaň (neregistrovaný) 89.203.143.---

opravdu děkuji, že se mi věnujete.... vypořádací koeficient 77% vyšel správně, ráno mi totiž volala správkyně, jelikož jsem odevzdala přiznání DPH a bohužel jsem tam ten koeficient nedoplanila, takže na FÚ vyšlo 77% a mě posléze v SW také... těch 1300 Kč je z fakturky za elektriku, která se vztahuje jak k osvobozenému plnění, tak i k ostatním, další vstupy se nevztahují k osvobozenému plnění.... zítra mám zajít na Fú a mám jí tam doplnit ten koeficient a právě to v rychlosti dávám dohromady, abych doplnila i změnu na ř. 53 (tady by mělo být tedy minusem těch 390,-Kč,na které nemám nárok)?

• 31. 1. 2013 16:40

Za elektriku myslíte jako že vám dělali např. zapojení elektriky na chodbě, kterou používají vaši nájemci jak plátci DPH, tak i ti z osvobozeného nájmu? Pak ANO a do ř.53 minus 390 Kč a doplatit 390Kč.
      A nedalo by se tvrdit, že tato elektrická instlace byla udělána v prostorech a využívají ji jen nájemci, kteří jsou plátci DPH? Pak byste jen doplnila na FÚ koeficient 77%. Ale já vás k ničemu nenavádím... :-)
      Tak vám zítra přeji dobré pořízení.

• 31. 1. 2013 18:25

PetraFO (neregistrovaný) 89.203.143.---

Mockrat dekuji za cenne rady. Cely den se mi mel kvuli tomu ozvat dabae, ale doted se jeste neozval a bez Vas bych to vubec nezvladla. Jeste jednou moooc dekuji.

• 31. 1. 2013 20:57

PetraFO (neregistrovaný) 80.90.129.---

jé, se omlouvám, poděkování k mému tématu patřilo do jiné diskuze :-)))

• 17. 4. 2013 9:44

Holi (neregistrovaný) 217.197.35.---

>>>Účetní předpis 538 nebo 548 DU/343, úhrada 343/221
      >>>nebo
      >>>211.
      >>
      >>opravdu děkuji, že se mi věnujete.... vypořádací
      >>koeficient 77% vyšel správně, ráno mi totiž volala
      >>správkyně, jelikož jsem odevzdala přiznání DPH a
      >>bohužel jsem
      >>tam ten koeficient nedoplanila, takže na FÚ vyšlo 77%
      >>a mě posléze v SW také... těch 1300 Kč je z fakturky
      >>za elektriku, která se vztahuje jak k osvobozenému
      >>plnění, tak i k ostatním, další vstupy se nevztahují
      >>k
      >>osvobozenému plnění.... zítra mám zajít na Fú a mám
      >>jí
      >>tam doplnit ten koeficient a právě to v rychlosti
      >>dávám
      >>dohromady, abych doplnila i změnu na ř. 53 (tady by
      >>mělo být tedy minusem těch 390,-Kč,na které nemám
      >>nárok)?
      >Za elektriku myslíte jako že vám dělali např. zapojení
      >elektriky na chodbě, kterou používají vaši nájemci jak
      >plátci DPH, tak i ti z osvobozeného nájmu? Pak ANO a
      >do ř.53 minus 390 Kč a doplatit 390Kč.
      >A nedalo by se tvrdit, že tato elektrická instlace
      >byla udělána v prostorech a využívají ji jen nájemci,
      >kteří jsou plátci DPH? Pak byste jen doplnila na FÚ
      >koeficient 77%. Ale já vás k ničemu nenavádím... :-)
      >Tak vám zítra přeji dobré pořízení.

• 17. 4. 2013 9:51

Paní Danielo, můžete mi ,prosím, ještě vyjasnit ten vypořádací koeficient ... Také jsme podávali první přiznání za 4.Q 2012 a z FÚ mi také řekli,že mám doplnit vypořádací koeficient na řádku 53 ve výši 82%. Máme nájmy nebytových prostor, které pronajímáme neplátcům a jednomu plátci - ovšem u toho jsme se rozhodli,že budeme fakturovat i nadále osvobozený nájem. Pokud si tedy na vstupu nebudu z faktur za energie a případně nějaké opravy a udržování uplatňovat DPH, tak ten koeficient na něco využiji ? A musím ho za 1.Q r.2013 uvádět do řádku 52 jako zálohový? Děkuji za odpověď.

• 17. 4. 2013 10:53

Vypořádací koef. k 31.12.2012 z ř. 53 je koef. zálohovým pro r.2012 a musí se uvádět v průběhu roku I.- IV Q 2013 do přiznání k DPH do ř. 52 (82%).
      U osvobozených plnění nemáte nárok na odpočet DPH žádný.
      Koef. se používá u přijatých plnění, kde nelze přesně určit, co se týká osvobozeného nájmu a co vaší ek. čin, kde u přijatých plnění máte nárok na odpočet. Pokud budete vždy vědět co se týká osvob. nájmu a co vaší ek.činnosti, nebudete koef. v průběhu roku potřebovat, ale do přiznání ho uvádět musíte a na konci roku ho musíte přepočíst.
      V případě nezařazení přijatých plnění do plnění krácených koef.vám vypořádací koef. vyjde k 31.12.2013 100%.
      Ještě k energiím. Těch se koef. netýká a máte dvě možnosti:
      1.) budete si z nich nárokovat DPH na vstupu, pak budete přefakturovávat i neplátcům + DPH
      FP DZ 100+ DPH 21% = FV DZ 100 + DPH 21%
      nebo
      2.) nebudete si nárokovat DPH na vstupu, pak musíte přefakturovat vč. DPH
      FP DZ 100 + DPH 21%: vy dáte do uct 502/321 121 Kč (vč. DPH) = FV 121 Kč (vč. DPH)
      Hezký den.

• 17. 4. 2013 11:14

Lze náklady na vodné a stočné osobám v nájmu přefakturovávat s tím,že přijatou fakturu účtuji přes "trojkové účty"? Na vystavené faktuře je hodnota vodného a stočného vč.DPH. Může to tak být?Děkuji za Váš čas.

• 17. 4. 2013 13:15

Přes trojkové účty a vč. DPH přefakturovávat lze, ale je to ta méně vhodná varianta. Výhodnější je energie a vodné, stočné účtovat přes 5.. a 6.. a - + DPH. Pozor na časové rozlišení. Na konci roku je třeba vytvořit dohadné položky pasivní 5../389 i aktivní 388/6..
      (když nemáte vyúčtování ke konci roku).
      Účtovat přes 6... je výhodnější, protože když vám nezaplatí, jde o daňové pohledávky a tudíž na ně lze vytvářet opravné položky. Nárokovat si DPH na vstupu a fakturovat s DPH na výstupu je pro vás jako plátce DPH také výhodnější, protože pak musíte u FP za energie a vodné, st. rozdělovat, co se týká vaší ek. čin. tam DPH ano a co se týká osvobozených nájmů, tam pak u 2.varianty vč. DPH. Jinak byste byli sami proti sobě si DPH u energií týkajících se vaší ek. čin. nenárokovat. Ale rozhodnutí jaký způsob si zvolíte je jen na vás.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).