Hlavní navigace

DP a srážková daň

  • (neregistrovaný) 90.177.62.---

    4. 2. 2013 15:40

    Dobrý den,
    pracovala jsem v minulém roce na DOPP, výdělky byly vždy pod 5000 a zaměstnavatel mi srážel rovnou srážkovou daň 15%. Vzhledem k tomu že jsem jiný výdělek neměla, ráda bych si teď podala daňové přiznání s tím že bych chtěla daň vrátit. Zaměstnavatel ale říká že daň odvedl na účet srážkové daně a že to nejde. Nedá se to nějak zařídit?
    Děkuji

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 4. 2. 2013 16:45

      .... (neregistrovaný) 77.48.17.---

      Re: DP a srážková daň
      dá, jestli to byl jediný a zároveň poslední zaměstnavatel v roce 2012, tak do 15.2.2013 u něj podepiště prohlášení poplatníka dodatečně za rok 2012 a požádejte o provedení ročního zúčtování, zaměstnavatel vám to musí umožnit a musí vám zúčtování provést, zaplacené daně se vám vrátí

    • 4. 2. 2013 16:45

      Líba (neregistrovaný) 88.103.26.---

      Re: DP a srážková daň
      Zaměstnavatel vám to nechce udělat, protože je to pro něj nepříjemná práce. Měl vám dát včas podepsat prohlášení poplatníka, když jste si to sama neohlídala. Teď můžete do 15.2. podepsat prohlášení dodatečně. On všechno přepočítá a udělá vám roční zúčtování daní.

    • 4. 2. 2013 18:03

      PavlaF (neregistrovaný) 90.177.62.---

      Re: DP a srážková daň
      Já bych od ní chtěla POTVRZENÍ O ZDANITELNÝCH PŘÍJMECH, protože na to mám i navázaný bonus na syna a chtěla bych si sama podat DP. Oni mi ale říkají že byla odevzdána daň srážková a ne zálohová, tudíž potvrzení mi nemohou vydat.

    • 4. 2. 2013 18:10

      Líba (neregistrovaný) 88.103.26.---

      Re: DP a srážková daň
      Já tomu rozumím. Mají pravdu. Neměla jste prohlášení podepsané, příjem byl měsíčně do 5000,-, tudíž sráželi srážkovou daň a nemůžou vám vystavit potvrzení o zdanitelných příjmech, protože tam se zahrnují příjmy jen daněné zálohovou daní. Musíte si dodatečně podepsat prohlášení poplatníka a nechat si od nich udělat RZD. Pokud potom budete chtít ještě podávat daňové přiznání, použijete potvrzení od nich, kde bude vyznačeno, s jakým výsledkem vám RZD udělali.

    • 4. 2. 2013 18:29

      xJ (neregistrovaný) 213.192.55.---

      Re: DP a srážková daň
      musí vám ho vydat v případě, že dodatečně podepíšete prohlášení poplatníka za 2012, tím se ze srážkové stane zálohová

      zákon o daních z příjmů § 38k
      (4) Plátce daně srazí zálohu podle § 38h odst. 4 a přihlédne k měsíční slevě na dani podle § 35ba a k měsíčnímu daňovému zvýhodnění, podepíše-li poplatník do 30 dnů po vstupu do zaměstnání a každoročně nejpozději do 15. února na příslušné zdaňovací období prohlášení o tom,
      (7) Neprokáže-li poplatník skutečnosti rozhodné pro poskytnutí měsíční slevy na dani podle § 35ba nebo na měsíční daňové zvýhodnění podle § 35d anebo nepodepíše-li prohlášení podle odstavce 4 ve stanovené lhůtě, přihlédne k nim plátce počínaje měsícem následujícím po měsíci, v němž tyto rozhodné skutečnosti poplatník prokáže a současně podepíše prohlášení podle odstavce 4. Dodatečně přihlédne plátce k uvedeným skutečnostem při ročním zúčtování záloh, a to i v případě, byla-li daň z příjmů fyzických osob ze závislé činnosti a z funkčních požitků vybrána srážkou podle zvláštní sazby daně, prokáže-li poplatník rozhodné skutečnosti pro poskytnutí slevy na dani podle § 35ba nebo na daňové zvýhodnění nejpozději do 15. února roku následujícího po uplynutí zdaňovacího období a podepíše-li současně v této lhůtě prohlášení k dani podle odstavců 4 a 5.

      nenechte se odradit a pokud vám účetní sama nedá tiskopis prohlášení poplatníka, stáhněte si ho na stránkách mfcr.cz, vyplňte ho a odevzdejte zaměstnavateli do 15.2.2013

    • 4. 2. 2013 19:12

      PavlaF (neregistrovaný) 90.177.62.---

      Re: DP a srážková daň
      Zkusím to, děkuju všem :-)

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).