Hlavní navigace

Sleva na manželku + mateřská

  • (neregistrovaný) 90.179.141.---

    6. 2. 2013 10:54

    Dobrý den prosím o rady:
    1) může si náš zaměstnanec uplatnit slevu na manželku když:
    ona je cizinka bez českého občanství, ale s trvalým pobytem u nás a celý rok 2012 byla bez příjmů?

    2) čekají mïmčo - ona si neplatila SP(NP) tak nemá nárok na mateřskou. Zaměstnanec přišel s tím, že zjistil :
    on by si vzal mateřskou, ale pracoval by dále u stejného zaměstnavatele na HPP, jen by si změnil druh práce.
    Je toto možné?
    A jak je to dále s rodičovským příspěvkem?
    Jsme firma, kde jsou jen chlapi, tak jsme ani nikdy mateřskou neřešili a vůbec nemáme zkušenosti.

    Moc děkuji za vaše rady.

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 6. 2. 2013 12:04

      jo (neregistrovaný) 194.228.7.---

      Re: Sleva na manželku + mateřská
      K peněžité pomoci v mateřství, zákon č. 187/2006Sb. Podmínky nároku na peněžitou pomoc v mateřství
      § 32
      (1) Nárok na peněžitou pomoc v mateřství má
      e) pojištěnec, který pečuje o dítě a je otcem dítěte nebo manželem ženy, která dítě porodila, pokud s matkou dítěte uzavřel písemnou dohodu podle odstavce 7, že bude pečovat o dítě; tuto dohodu lze uzavřít s účinkem na dobu nejdříve od počátku sedmého týdne po porodu dítěte a na dobu nejméně 7 kalendářních dnů po sobě jdoucích.
      odst. 7) V dohodě podle odstavce 1 písm. e) musí být uveden den, od kterého bude pojištěnec o dítě pečovat, a den porodu; podpis matky dítěte na dohodě musí být úředně ověřen nebo ověřen orgánem nemocenského pojištění.
      Dále otec dítěte musí splňovat podmínku účasti 270 kalendářních dní v posledních dvou letech přede dnem nástupu na peněžitou pomoc v mateřství § 34 odst. 1 zák. 187/2006 Sb.
      PPM neplyne ze zaměstnání, pokud by v tomto zaměstnání vykonával i nadále práci, tzn. ve vašem případě by ze své současné "funkce" čerpal PPM a vy s ním uzavřete jiný druh pracovního poměru - DoPP, DPČ a na té může pracovat aniž by zanikl nárok na PPM. Anebo bude pobírat PPM po dobu alespoň 7 kal.dnů a poté převede na manželku, myslím, že by to tak také šlo ...? -při ¨dalším střídání se ani u matky ani u otce nezjišťují nově podmínky nároku na dávku a nevypočítává se nově denní vyměřovací základ. PPM se poskytuje ve stejné výši která byla poprvé stanovena. Přeptejte se na to pro jistotu na sociálce, pak nemusíte uzavírat jiný druh pracovního poměru, těch 7 dnů bez PPM mu třeba nebude vadit nebo na 7 dnů sjednáte dohodu o provedení práce na jiný druh práce.

    • 6. 2. 2013 12:12

      Anka2 (neregistrovaný) 90.179.141.---

      Re: Sleva na manželku + mateřská
      Moc děkuji za vyčerpávající informace. A náhodou o té slevě na daně na manželku nevíte?

    • 6. 2. 2013 12:19

      jasná. (neregistrovaný) 81.30.251.---

      Re: Sleva na manželku + mateřská
      Zaměstnanec si může uplatnit slevu na manželku, pokud její příjem za r. 2012 nebyl vyšší než 68 000,-Kč.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).