Hlavní navigace

Nemocenská a rodičák

• (neregistrovaný) 95.82.152.---

6. 2. 2013 17:15

Prosím o radu v tomto případě: Ukrajinec, zde podniká jako OSVČ a má zde trvalý pobyt. Jeho žena, občanka Maďarska, zde nemá trvalý pobyt. Narodilo se jim 22. ledna dítě. Ona je v ČR zaměstnaná od prosince, nevzniká jí nárok na mateřské dávky. Od 10. ledna má neschopenku a předpokládám, že ji bude mít po dobu šestinedělí. Výdělek byl malý, takže nemocenská bude pár korun. Kdy mohou požádat o rodičovský příspěvek? Až po ukončení nemoci, kterou lékař neukončí dřív než po šestinedělí? Nebo už od narození dítěte?
    Může o rodičovský příspěvek požádat ona, když tu nemá trvalý pobyt, nebo může jen on? (a ona bude zdravotně pojištěna státem jako žena na rodičovské dovolené).
    Poraďte prosím, co pro ně bude nejvýhodnější.

• Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 7. 2. 2013 8:37

Líba (neregistrovaný) 195.146.112.---

Re: Nemocenská a rodičák
      Nemám s tím osobní zkušenost, ale přečetla jsem si, že "Podmínka trvalého pobytu a bydliště na území České republiky musí být splněna u oprávněné osoby a u dítěte zakládajícího nárok na rodičovský příspěvek.", takže si myslím, že o RP bude muset požádat on. Na rodičovský příspěvek je nárok i když je nárok na nemocenské v souvislosti s porodem po část měsíce. Takže soudím, že nárok je až v měsíci, kdy bude končit šestinedělí.

• 7. 2. 2013 16:36

Kara (neregistrovaný) 95.82.152.---

Re: Nemocenská a rodičák-co ostatní?
      Včera jsem ještě někde vyčetla, že rodičovský příspěvek náleží i když pobírá nemocenskou, ale jen když je nemocenská nižší než rodičák. Pak by náležel ten rozdíl.
      Nevíte ještě někdo něco? Chtěla jsem zavolat na ÚP a zeptat, ale neuvědomila jsem si, že je dnes čtvrtek a pro přemíru práce jsem na to zapomněla.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).