Re: Zpětvzetí darované nemovitosti.
------------------------------
Vrácení daru lze žádat i bez přímé výzvy obdarovanému
K promlčení práva žádat vrácení daru, jakož i k formě, v jaké má (může) dárce žádat vrácení daru, se Nejvyšší soud ČR vyslovil již dříve:
"Tříletá promlčecí doba podle ust. § 101 občanského zákoníku pro uplatnění práva na vrácení daru počíná běžet od okamžiku, kdy chování obdarovaného naplnilo znaky uvedené v ust. § 630 občanského zákoníku, tedy od okamžiku, kdy právo dárce mohlo být vykonáno poprvé."
"Není vyloučeno, aby výzva dárce k vrácení daru coby jednostranný právní úkon adresovaný obdarovanému, splňuje-li předepsané náležitosti hmotného práva, byla obsažena v žalobě, konkrétně v té její části, která obsahuje vylíčení rozhodujících skutečností (žalobní návrh rozsudečného výroku je procesněprávním úkonem adresovaným soudu, který v sobě bez dalšího výzvu k vrácení daru obsahovat nemůže). Doručením stejnopisu takové žaloby obdarovanému je pak splněna hmotněprávní podmínka zániku právního vztahu z darovacího smlouvy – v případě naplnění dalšího zákonného předpokladu."
(Podle rozsudku Nejvyššího soudu ČR spis. zn. 33 Cdo 4375/2007, ze dne 27. 10. 2009)
Objednejte si zdarma náš týdenní newsletter. Aktuální články a důležité informace tak budete mít vždy po ruce ve svém mailu.
Změny, které přináší rok 2026 do oblasti zaměstnávání
Velký rozcestník změn v roce 2026, které se týkají podnikatelů
Nová sleva na sociálním pojistném v roce 2026
Konec roku rozhoduje: Špatně načasovaná platba daně či pojistného vyjde draho
Více než 1100 korun za to, že vám dají důchod. Přitom nemusíte platit nic
Od sedel po originální brýle. Přinášíme 10 zajímavých příběhů podnikatelů za rok 2025
6. 2. 2013 21:18
Dobrý den,jsem dárce a obdarovaný porušil dobré mravy ke mě a mé rodině.Mám dotaz ohledně zpětvzetí darované nemovitosti. Mohu jako dárce svou žádost o zpětvzetí DN poslat přímo na K úřad s odůvodněním a popisem chování obdarovaného vůči mně a mé rodině.(mám svědky mé dcery a zetě) Jestli ano,tak jak mám postupovat. Mám poslat žádost o přepisu vrácení nem. s ověřeným podpisem a smlouvami o přepisu vlastníků nebo jen tu žádost o přepis s ověřeným podpisem včetně kolku a K.ůřad sám udělá převedení a nový zápis a vyjádření o změně vlastníků zašle? Nebo jak mám přesně postupovat.Jsem v zoufalé situaci a obdarovaný dobrovolně dar, nemovitost nevrátí.Děkuji.