Hlavní navigace

Dohoda o provedení práce 2013

• (neregistrovaný) 188.175.76.---

7. 2. 2013 16:03

Dobrý den,

chci se zeptat zda má někdo zkušenosti s touto záludností.
    Matka mi občas v obchůdku pomáhá a mám s ní sepsanou smlouvu o provedení práce (cca 300 h) - je v důchodě - mzdu nechce ale samozřejmě ji nějakou tu korunu dám . Otázky:

1)Kolik mám napsat na smlouvu částku v korunách za hodinu aby to nekolidovalo se zákonem o minimální mzdě.
    2)Když to bude pod 10000 měsíčně tak se sice nemusí odvádět ZP ani SP ale je tam ještě nějaká jiná daň? Kolik? A kam se odvádí?
    3)Musím ji někam hlásit třeba OSSZ i když nepřesáhne těch 10000 Kč???
    4) Musí ona někam něco hlásit ??? Třeba na důchodové???
    5) Musí se ještě někde něco někdy vyplňovat? Třeba jednou za rok staré známé "růžové papíry" ???

Neexistuje nějaká jiná lepší možnost abychom se nedostali do průšvihu. Tak aby ji to nijak nenarušilo důchod a já nemusel nikam nic hlásit a hlavně nic odvádět.????

Děkuji za každou radu, protože otázek je spousta ale odpovědi žádné.

• Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 7. 2. 2013 16:26

cesna (neregistrovaný) 85.71.77.---

Re: Dohoda o provedení práce 2013
      Dobrý den,
      předpokládám, že Vaše maminka má starobní důchod.
      Pakliže chcete Dohodu o provedení práce na celý rok, do dohody ji dejte měsíčně 24 hodin a třeba 400 Kč na hodinu. Takto se vejdete pod hranici 10000,-Kč, máte jistotu, že Vám za rok tu hodinovou hranici nepřekročí a nemusíte ji nikam hlásit, jelikož se sociální a zdravotní pojistné neodvádí. Odvádí se pouze 15% dań finančnímu úřadu (odvádí se vždy!).Tzn. v uvedeném případě 400x24 =9600Kč hrubého. Daň se vypočítá následovně 9600x0,15 = 1440. Čistá mzda tedy bude činit 8160,-Kč.

• 14. 3. 2013 11:05

Dobsim (neregistrovaný) 85.70.16.---

Re: Dohoda o provedení práce 2013
      Dobrý den,

já bych k tomu ještě měl dotaz ohledně základu daně, kdy měsíční částka ke zdanění důchodce činí 936 Kč. Zaokrouhluje se základ na stovku dolů nebo se ponechává a zaokrouhluje se až vypočtená srážková daň?

Děkuji předem za radu.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).