Hlavní navigace

OSVČ hlavní nebo vedlejší?

• (neregistrovaný) 78.102.9.---

9. 2. 2013 16:36

Hezký den, prosím o radu: r. 2012 do 10.7. osoba bez příjmů (platila jsem ZP 1080,--), od 07/12 ŽL zprostř. obchodu a služeb. Od 26.11. mám HPP, živnost přeruším až teď v 02/2013, již z ní nemám od listopadu žádný příjem. Budu si dělat DP, ale nevím, zda jsem OSVČ hlavní nebo vedlejší a jestli mohu uplatnit paušál 60% nebo 40% (živnost ohlaš. volná). Dík všem.

• Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 9. 2. 2013 17:32

ivaiza (neregistrovaný) 81.19.46.---

Re: OSVČ hlavní nebo vedlejší?
      Osvč jste, pokud nemáte příjmy z pojišťovací činnosti a nemáte řemeslnou činnost, tak máte 60% paušál, který si samozřejmě uplatnit můžete.
      V listopadu jste na zdr.pojišťovnu a sociálku měla nahlásit, že vaše podnikání je od prosince vedlejší.
      Myslím si, že i když jste to třeba neudělala, v přehledu na zdr. a sociální pojištění toto uveďte a doložte jim potvrzení z HPP, kde bude vidět, že už prosinec máte podnikání na vedlejšák.

Iva

• 9. 2. 2013 21:41

v.e.n.d.y.

Re: OSVČ hlavní nebo vedlejší?
      Od 7/12 do 11/12 jste OSVČ "hlavní", v prosinci již "vedlejší". Protože jste v listopadu své podnikání nepřerušila, musíte jej vykázat v přehledech SP a ZP až do konce roku. Pokud máte živnostenský list na volnou živnost, uplatníte 60% výdajů z příjmů.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).