Hlavní navigace

Prohlášení - důchodce

• (neregistrovaný) 217.115.247.---

11. 2. 2013 10:02

Prosím o radu,
    máme starobního důchodce na DOPČ.
    Mám mu dát podepsat prohlášení nebo ne? Vim, že by slevu nemel od 1.1. uplatnovat. Na školení jsem slyšela, že důchodce může podepsat prohlášení, ale slevu nebude uplatňovat.. Jaký má tedy význam, dávat mu ho podepsat..?

Děkuji za odpověď.

• Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 11. 2. 2013 10:10

jasná. (neregistrovaný) 81.30.251.---

Re: prohlášení - důchodce
      Víte, co je černá můra mzdové účetní? Po roce přepočítavat srážkovou daň na zálohovou. Pokud důchodce nepodepíše prohlášení a do 15.2. následujícího roku vám jej dodatečně podepíše, protože si vzpomene, že by chtěl uplatnit životní pojišttění, penzijní připojištění, úroky z úvěru, dary....a v některém měsíci se vlezl při nepodepsaném prohlášení do srážkové daně (stačí, když onemmocní a je nízký příjem) a vy budete muset zpětně přepočítavat srážkovou daň na zálohovou. Takže ve vašem vlastním zájmu je, aby podepsal, pokud nemá podepsáno jinde.

• 11. 2. 2013 10:17

berru82 (neregistrovaný) 217.115.247.---

Děkuji Vám,
      takže mu dám podepsat prohlášení a ve mzdovém programu mu ale nebudu zaškrtávat daňovou slevu na poplatníka.. ? Tu si nebude uplatňovat..
      Teprve mzdovou začánám, tak jsem si to chtěla ověřit.

• 11. 2. 2013 10:19

jasná. (neregistrovaný) 81.30.251.---

Ano, pokud podepíše prohlášení, nedáte slevu na poplatníka a při jakékoliv výši mzdy bude daň zálohová.

• 11. 2. 2013 10:19

Lenka111 (neregistrovaný) 164.215.124.---

Ano, bude mít zálohovou daň , ale slevu na poplatníka mu uplatňovat nebudete.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).