Hlavní navigace

Zaměstnanec a odpočet úroků

• 46.234.99.---

15. 2. 2013 11:19

Jsem zaměstnanec - moje měsiční hrubá mzda je 12 tisíc měsíčně, z toho jde cca 2 tisíce na dan z příjmu, tj.. Tzn, že za rok zaplatím na dani 24 tisíc kč. Platím si hypotéku, kde zaplatím ročně na úrocích cca 50 tisíc. Chápu správně, že když mám hrubý příjem 144 tisíc od toho odečtu úroky 50 tisíc, základ daně bude 94 tisíc, dan bude 15% , tj.14 100. Dan by se mi měla vracet ve výši cca 9900, Je to tak? Dan se vratí přímo mě, nebo zaměstnavateli.

Díky za info

• Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 15. 2. 2013 11:35

Kara (neregistrovaný) 80.90.128.---

Re: zaměstnanec a odpočet úroků
      Daňový základ není hrubý příjem, ale tzv. superhubý, tzn. hrubý + odvody SP a ZP, které odvádí zaměstnavatel. Pokud máte 144 tis hrubého, tak odvody z toho byly asi 48960 Kč, tzn. že daňový základ je 192960 Kč. Od toho se odečtou ty úroky, zbude daňový základ 142960. Ten se zaokrouhlí na stovku dolů a daň je 21435. Tuto pokryje sleva na poplatníka, takže by Vám měli vrátit daňové zálohy, sražené v průběhu roku. A pokud uplatňujete děti, dostanete bonus. Pokud nejpozději dnes požádáte o RZD zaměstnavatele a doložíte vše potřebné k uplatnění těch úroků, on Vám to vypočítá a nejpozději ve mzdě za březen vrátí. Pokud to dnes nestihnete, můžete si podat přiznání a daň vrátí FÚ.

• 15. 2. 2013 11:29

ZuzkaS (neregistrovaný) 81.19.4.---

Vrátí se Vám 15% z odpočtu, tedy 50tis *0,15 = 7500,-. Úroky se odečítají od základu daně, ale to není hrubá mzda, ale superhrubá mzda, tedy hrubá mzda + pojistné zaměstnavatele.
      Přeplatek na dani se vrátí Vám nejpozději v březnové mzdě. Zaměstnavatel si pak vyplacený přeplatek nárokuje u finančního úřadu případně započítává na daňovou povinnost.
      Požádat o roční zúčtování můžete nejpozději dnes, tj. 15.2.2013. Poté již Vám účetní nemůže RZ provést.

• 15. 2. 2013 11:30

Líba (neregistrovaný) 195.146.112.---

Máte u zaměstnavatele podepsané prohlášení poplatníka?

Jestliže ano, odečítala se vám sleva na poplatníka měsíčně, takže jste zaplatil zálohy cca 4000,- Kč. Víc zpátky nedostanete než jste zaplatil.
      Daň se počítá ze superhrubé mzdy. (Cca hrubá x 1,34)

Jestliže jste požádal zaměstnavatele o RZD, dostanete vyplaceno ve mzdě. Pokud si budete podávat DP, tak na účet, který uvedete.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).