Hlavní navigace

Odečet na manželku

• (neregistrovaný) 46.227.171.---

15. 2. 2013 21:12

Dobrý večer, může odečet na manželku převýšit i částku zaplacených záloh. V ostatních diskuzích jsem našla, že ano, ale taky, že ne :D
    Tak jak. Prg. vypočítal, že ano, ale z odpovědí tu jsem zmatená, děkuji

• Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 15. 2. 2013 22:07

Jindra1 (neregistrovaný) 90.178.136.---

Re: Odečet na manželku
      odpočet na manželku použijete právě proto, aby se daň snížila, nebo vynulovala a vyšel přeplatek na dani.

• 15. 2. 2013 22:08

markov (neregistrovaný) 82.114.209.---

Ne, nemůže. Jen jediná položka může převýšit zaplacené zálohy, t.j. jít do mínusu, a to je daňové zvýhodnění na děti ve formě daňového bonusu.
      Možná máte uplatněné slevy na děti a k tomu manželku, vyšel Vám bonu a myslíte si, že je to díky manželce. Ale není. Nejprvě uplatníte všechny slevy (na poplatníka, na manželku, na invaliditu), pak nezd. části (dary, penzijko, životko ...) a pak děti - až do nuly, případně do mínusu (bonus).

• 15. 2. 2013 22:38

2509 (neregistrovaný) 46.227.171.---

Teď už bych to měla chápat, děkuji. Mám ještě jeden dotaz, když uplatňuji slevu na dítě měsíčně, ve výplatě, do daňového přiznání jej také uvádím? Na přehledu příjmů nemám žádný vyplacený daňový bonus.Děkuji

• 15. 2. 2013 22:52

Kara (neregistrovaný) 80.90.128.---

Ano, v daňovém přiznání Vám vyjde z ročního daňového základu nějaká daň, kterou ponížíte o slevu na poplatníka, o slevu na manželku (případně další slevy - invalidita, student) a ji ponížíte o slevu na děti (pokud vyjde daň nulová a ještě to nestačí, ten zbytek zvýhodnění na děti dostanete ve formě bonusu). A pak porovnáte vypočítanou daň po slevách s daňovými zálohami, které Vám byly sražené v průběhu roku - vyjde Vám z toho přeplatek daně, který dostanete zpět (plus ten případný bonus).

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).