Hlavní navigace

Vrácení daně z úroků na hypotečním úvěru

  • (neregistrovaný) 95.173.70.---

    20. 2. 2013 14:24

    Dobrý den, právě jsem se dozvěděl, že po mě bude chtít finanční úřad vracet peníze, které jsem dostal v minulých třech letech vrácené na základě zaplacených úroků na hypotečním úvěru. Hypoteční úvěr mám na novostavbu rekreačního domu, který má parametry rodinného domu a dával jsem čestné prohlášení, že tam bydlím. Máte s podobným případem někdo zkušenosti? V daňovém průvodci je napsáno pouze toto:
    2) zaplacené úroky z úvěru ze stavebního spoření, úroky z hypotečního úvěru (snížené o státní příspěvek), pokud poplatník dané úvěry použije na financování bytových potřeb (viz. Stavební spoření a Hypoteční úvěr).

    Dá se profi rozhodnutí finančního úřadu nějak bránit?

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 20. 2. 2013 14:28

      RenataH (neregistrovaný) 82.99.163.---

      Re: Vrácení daně z úroků na hypotečním ú
      a užíváte ten "rekreační dům" k trvalému bydlení nebo pouze k rekreaci ? Nejde o to, jaké má parametry, ale o to, zda v něm skutečně bydlíte, užíváte ho k trvalému bydlení.

    • 20. 2. 2013 14:48

      Davidoff.s (neregistrovaný) 95.173.70.---

      Re: Vrácení daně z úroků na hypotečním ú
      jak jsem psal výše, v domě bydlím a psal jsem na to čestné prohlášení. Trvalé bydliště mám psané zatím jinde u rodičů, ale fyzicky trvale bydlím v tom rekreačním domě...

    • 20. 2. 2013 14:33

      vladík (neregistrovaný) 77.236.201.---

      Re: Vrácení daně z úroků na hypotečním ú
      Můžete se odvolat, ale musíte prokázat, že ten váš dům je rodinný dům, což nevím jestli u vašeho rekreačního domu bude možné. V ZDP je odkaz na příslušné vyhlášky, které stanovují technické požadavky na výstavbu, takže bych šla tam a zkusila najít, jestli ten váš domeček nemůže odpovídat definici rodinného domu.

    • 20. 2. 2013 14:51

      Davidoff.s (neregistrovaný) 95.173.70.---

      Re: Vrácení daně z úroků na hypotečním ú
      ZDP je zákon o dani z příjmů? Jak jsem psal, v zákonu ale není psáno, že lze uplatnit vrácení daně pouze na rodinné domy, ale na financování bytových potřeb. Výklad tohoto pojmu může být různý...

    • 20. 2. 2013 15:40

      vladík (neregistrovaný) 77.236.201.---

      Re: Vrácení daně z úroků na hypotečním ú
      No musíte to číst celé v § 15 je v odst.3 dále popsáno, co se rozumí dle zákona bytovou potřebou, a tam o rekreačním domě nic není, zkuste si ten § přečíst třeba i víckrát za sebou

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).