Hlavní navigace

Příplatek za vedení a práce přesčas

  • (neregistrovaný) 213.191.117.---

    28. 2. 2013 10:27

    Dobrý den, naše paní ředitelka prosazuje u pracovníků kteří mají příplatek za vedení, že odpracují 150 naví a 151 hodina je už brána jako přesčasová. Tudíž že za všechny hodiny ktere jsou obsaženy v těch 150 nedostanou zaplaceny s tím , že to mají v příplatku za vedení , je to správné?
    Nikdy jsem se stím to nesetkala.
    Děkuji.

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 28. 2. 2013 10:32

      Lu. (neregistrovaný) 85.193.24.---

      Re: Příplatek za vedení a práce přesčas
      Jsou to dvě různé věci. Pokud má zaměstnanec stanovenu mzdu s přihlédnutím k přesčasové práci, pak by příplatek za přesčas mohl být vyplácen až od 151 hod., ale příplatek za vedení nemá s přesčasy nic společného, ten dostává za to , že vede např, pracovní četu, několik zaměstnanců, apod.

    • 28. 2. 2013 10:53

      VH

      Re: Příplatek za vedení a práce přesčas
      To je zase pěkná blbost.
      Tazatelce: Nepíšete, zda jsou vaši zaměstnanci odměňováni mzdou nebo platem. U zaměstnanců odměňovaných platem je příplatek za vedení jednou ze zákonných složek platu, přičemž platí, že pokud zaměstnanci přísluší tento příplatek za vedení, je mu plat stanoven již s přihlédnutím k případné práci přesčas v rozsahu 150 hodin v kal. roce - s výjimkami uvedenými v § 127 odst. 3 ZP. Ani u těchto zaměstnanců nelze hovořit o tom, že těch 150 hodin není prací přesčas, ale jedná se pouze o otázku odměňování (= rovněž tato práce musí být evidována apod.). U zaměstnanců odměňovaných mzdou toto neplatí, u nich je možné pouze ve smluvním ujednání mzdy (nikoliv je-li mzda stanovena, jak je uvedeno v předchozím příspěvku) přihlédnout k případné práci v rozsahu stanoveném ZP.

    • 28. 2. 2013 11:20

      Lu. (neregistrovaný) 85.193.24.---

      Re: Příplatek za vedení a práce přesčas
      Omlouvám se za špatné vyjádření.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).